Detroit - NY Rangers 4:5 PPVrána skóroval, Chytil za 11 sekund odpověděl a Detroit zase prohrál. Jeník s Vejmelkou řídili výhru Arizony

Český hokejový útočník Jan Jeník svými prvními dvěma góly v aktuální sezoně NHL pomohl Arizoně ke středeční výhře 5:2 nad San Jose a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Brankář Karel Vejmelka přispěl k výhře Coyotes čtyřiceti zásahy. Mezi střelce se zapsal i útočník Detroitu Jakub Vrána v utkání proti NY Rangers, za pouhých 11 sekund ale na jeho gól dokázal odpovědět Filip Chytil.

Útočník Detroitu Jakub Vrána oslavuje svou trefu proti NY Rangers.

Na první výhře Arizony po šesti zápasech měla zásadní podíl dvojice českých hokejistů. Útočník Jeník nejprve poslal Coyotes do vedení 2:1 a po srovnání Brenta Burnse vstřelil ve 48. minutě vítězný gól svého celku. Brankář Vejmelka kryl čtyřicet střel a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. U vyrovnávací branky Sharks asistoval Tomáš Hertl, jenž si připsal 55. bod v sezoně a potvrdil pozici druhého nejproduktivnějšího Čecha v ročníku.

Jeník ve svém sedmém zápase v NHL potvrdil, že se mu proti San Jose daří. Všechny čtyři góly, které doposud v zámořské soutěži vstřelil, zaznamenal právě proti Sharks. "Byl to docela emotivní zápas. Dokázali jsme protrhnout sérii proher, ale přišli jsme o našeho nejlepšího hráče," řekl po zápase Jeník a upozornil na to, že zápas kvůli vážnému zranění nohy nedohrál Clayton Keller.

"Víme, že Kellerovo zranění bude dlouhodobé, ale uzdraví se," řekl trenér Arizony André Tourigny. "Nepřišli jsme jen o výborného hokejistu, ale také o duši celého týmu," dodal na Kellerovu adresu sedmačtyřicetiletý trenér.

Po Kellerově zranění Arizona dvěma góly zápas rozhodla. Dvoubrankový náskok Coyotes vystřelil Barrett Hayton a na konečných 5:2 upravil Nick Schmaltz. "Po tom zranění bylo z kluků cítit, že chtějí zápas dotáhnout do vítězného konce. Zní to jako klišé, ale chtěli ten zápas vyhrát pro Claytona a opravdu poté hráli svůj nejlepší hokej," prozradil Tourigny.

Chytil sedmým gólem v sezoně pomohl Rangers k výhře nad Detroitem 5:4 v prodloužení. Posedmé se prosadil také útočník Red Wings Vrána, který po vleklém zranění ramene odehrál teprve jedenáctý zápas v ročníku.

Vrána v 18. minutě využil přesilovou hru a poslal Detroit do vedení 2:1, Rangers ale zásluhou Chytilovy trefy srovnali již po 11 sekundách. Český útočník tečoval ránu Patrika Nemetha a připsal si 19. bod v ročníku.

Vítěznou branku newyorského celku vstřelil po Panarinově asistenci ve druhé minutě prodloužení Andrew Copp. Rangers vyhráli počtvrté za sebou a posunuli se na třetí místo Východní konference. "Nebylo to hezké vítězství, ale ubojovali jsme to, získali jsme dva body a pokračujeme dál. I přesto, že jsme celý zápas doháněli, nedovolili jsme soupeři odskočit na více než jednu branku a nakonec jsme v prodloužení rozhodli," řekl trenér Rangers Gerard Gallant.

Stobodový McDavid

Útočník Edmontonu Connor McDavid jako první hráč v letošní sezoně NHL pokořil hranici 100 bodů. Hvězdný forvard v základní hrací době proti Los Angeles připsal gól a asistenci, k tomu přidal i úspěšnou exekuci v rozstřelu, v němž si Oilers zajistili vítězství 4:3.

Pětadvacetiletý McDavid na magickou hranici 100 bodů dosáhl popáté během sedmi sezon v zámořské soutěži. Dosavadním maximem jedničky draftu z roku 2015 bylo 116 bodů v sezoně 2018/19. Pokud by trojnásobný držitel Hart Trophy svůj letošní bodový apetit udržel, má našlápnuto na 120 bodů.

"Je to neuvěřitelné. Jeho vyrovnanost je opravdu úžasná. Jsem rád, že s ním můžu hrát a že ho můžu každý den sledovat. Všichni znají jeho kvality, soustředí se na něj a on stejně každý rok dosáhne na 120 bodů. Je to neskutečné," chválil svého spoluhráče Leon Draisaitl, který v utkání vstřelil jeden gól a s devětačtyřiceti trefami vyrovnal Austona Matthewse v čele tabulky střelců.

Vegas je v osmičce

Vegas s brankářem Jiřím Paterou na střídačce porazili Seattle 3:0 a díky třetí výhře za sebou se v tabulce Západní konference posunuli do elitní osmičky.

Pozice zaručující play off se naopak vzdálily Vancouveru, který podlehl St. Louis 3:4 a na Golden Knights ztrácí pět bodů.

Boj o osmičku se týká také Winnipegu, který zdolal Buffalo 3:2 po samostatných nájezdech a drží se dva body za Vegas.

Buffalo - Winnipeg 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 15. a 29. Girgensons - 25. a rozhodující sam. nájezd Wheeler, 40. Appleton. Střely na branku: 37:27. Diváci: 8055. Hvězdy zápasu: 1. Wheeler (Winnipeg), 2. Girgensons, 3. Okposo (oba Buffalo).
Detroit - NY Rangers 4:5 v prodl. (2:2, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 10. M. Rasmussen, 18. Vrána, 21. Bertuzzi, 46. Erne - 4. Reaves, 18. Chytil, 33. Panarin, 57. Kreider, 62. Copp. Střely na branku: 26:34. Diváci: 16.375. Hvězdy zápasu: 1. Copp (NY Rangers), 2. Seider (Detroit), 3. Panarin (NY Rangers).
Seattle - Vegas 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 28. Theodore, 48. Amadio, 60. Marchessault. Střely na branku: 23:30. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. L. Thompson, 2. Driedger, 3. Amadio (všichni Vegas).
Vancouver - St. Louis 3:4 (0:0, 2:3, 1:1)
Branky: 33. a 56. E. Pettersson, 21. Chiasson - 28. Leddy, 36. R. Thomas, 38. O'Reilly, 50. N. Walker. Střely na branku: 25:24. Hvězdy zápasu: 1. E. Petterson (Vancouver), 2. R. Thomas, 3. O'Reilly (oba St. Louis).
Arizona - San Jose 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
Branky: 29. a 48. Jeník, 16. N. Ritchie, 58. Hayton, 60. N. Schmaltz - 13. Reedy, 35. B. Burns (Hertl). Střely na branku: 24:42. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval dva góly ze 42 střel a úspěšnost zákroků měl 95,2 procenta. Diváci: 9942. Hvězdy zápasu: 1. Jeník, 2. Vejmelka, 3. Kessel (všichni Arizona).
Edmonton - Los Angeles 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 19. a rozhodující sam. nájezd Draisaitl, 8. Ceci, 26. McDavid - 3. Edler, 26. Byfield, 27. Grundström. Střely na branku: 33:41. Hvězdy zápasu: 16.472. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Koskinen ( oba Edmonton), 3. Grundström (Los Angeles).