Hertl po spolupráci s Ruttou rozhodl o výhře San Jose, asistoval také Gudas

Česká spolupráce rozhodla úterní utkání NHL mezi hokejisty San Jose a New York Rangers. Tomáš Hertl se v prodloužení prosadil po nahrávce Jana Rutty a zařídil Sharks vítězství 3:2. V zápase bodoval i Filip Zadina, jenž společně s Ruttou připravil branku na 2:2. Obránce Radko Gudas si připsal asistenci při výhře Anaheimu 4:2 nad Buffalem. Nikita Kučerov hattrickem a jednou asistencí pomohl Tampě Bay k vítězství 6:3 nad Philadelphií a jako první hráč v sezoně nasbíral 80 kanadských bodů.

Tomáš Hertl (úplně vpravo) se společně s Janem Ruttou (vlevo) a Alexanderem Barabanovem raduje z rozhodující branky v prodloužení.

San Jose zvládlo druhé nastavení ve dvou dnech a vyhrálo potřetí za sebou. Sharks doma navázali na pondělní výhru 4:3 po samostatných nájezdech na ledě Los Angeles. Žraloci utkání zvládli i přesto, že prohrávali už 0:2. Manko smazali v úvodu třetí třetiny, kdy se během dvou minut a osmi sekund prosadili Nico Sturm a Ryan Carpenter. Před vyrovnávací brankou amerického útočníka Zadina přistrčil puk Ruttovi na modrou čáru a střelu českého obránce Carpenter tečoval do branky.

Prodloužení rozhodla pohledná kombinace. Alexandr Barabanov na sebe navázal dva protihráče, poslal puk na Ruttu, jenž se neunáhlil a křížnou nahrávkou vyzval ke skórování Hertla. Rodák z Prahy dal 15. gól v sezoně a je druhým nejlepším českým střelcem v ročníku. Rutta bodoval ve třetím zápase za sebou a zaokrouhlil sezonní zisk na deset bodů.

„Kluci to udělali skvěle, mně už stačilo jen trefit prázdnou branku. Pro mě to byla jednoduchá pozice, musím proto vyzdvihnout práci ostatních. Je to pro nás velké vítězství, je příjemné vyhrát třikrát za sebou,“ řekl Hertl, jehož novináři zvolili nejlepším hráčem zápasu.

Gudas bodoval po pěti zápasech a pomohl Anaheimu k prolomení třízápasového čekání na výhru. Český bek v 6. minutě napřáhl na modré čáře a jeho ránu za brankovou čáru nasměroval tečující Jakob Silfverberg, autor dvou gólů v utkání. Gudas zaznamenal dvanáctý bod v ročníku (6+6) a je druhý nejproduktivnější český obránce v lize za Filipem Hronkem.

Asistencí se při debutu v NHL blýskl dvacetiletý obránce Olen Zellweger. „Je to moderní bek. Je velmi pohyblivý, rychlý, má výborné ruce a skvěle vidí hru. Opravdu dobrý hokejista,“ pochválil mladého Kanaďana Silfverberg.

Kučerov třemi zásahy ukončil šestizápasové čekání na gól. Ruský útočník skóroval v každé třetině. Na konci té první těsně po skončení přesilové hry využil nabídku Brandona Hagela. Druhou trefu přidal dvě a půl minuty po přestávce. Tentokrát gólmana Samuela Erssona stihl překonat ještě před skončením početní výhody a zvýšil na 3:0. Pátý hattrick v NHL Kučerov uzavřel jedenáct sekund před koncem základní hrací doby. Po čtyřbodovém výkonu se vyhoupl zpět do čela ligové produktivity (31+49) o  tři body před Nathana MacKinnona.

Druhou trefu přidal dvě a půl minuty po přestávce. Tentokrát gólmana Samuela Erssona stihl překonat ještě před skončením početní výhody a zvýšil na 3:0 pro Lightning. Pátý hattrick v NHL Kučerov uzavřel 11 sekund před koncem základní hrací doby, kdy brankou na 6:3 pojistil výhru floridského celku. Díky čtyřem bodům se vyhoupl zpět do čela ligové produktivity a jako první hráč v sezoně dosáhl na 80 bodů. Druhý Nathan MacKinnon má o tři body méně.

Edmonton čtrnáctou výhrou v řadě opět prodloužil nejdelší vítěznou sérii kanadského týmu v historii NHL. Oilers porazili Columbus 4:1, poté co zápas rozhodli třemi brankami ve třetí třetině. Gól a nahrávku zaznamenali Evander Kane a Warren Foegele.

Gólman Oilers Stuart Skinner vytvořil klubový rekord v počtu po sobě jdoucích výher. Pětadvacetiletý Kanaďan zlikvidoval 27 střel a jedenáctým vítězstvím v řadě překonal výkon Granta Fuhra ze sezony 1985/1986. „Moc si toho vážím. Když jsem si jel pro ocenění pro hráče zápasu, dopadlo to na mě. Je skvělé překonat rekord jednoho z nejúspěšnějších gólmanů historie,“ řekl Skinner po překonání rekordu pětinásobného vítěze Stanley Cupu.

Montreal - Ottawa 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 53. Kovacevic - 8. Greig, 9. Sanderson, 27. Pinto, 58. M. Joseph. Střely na branku: 26:28. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Greig, 2. Korpisalo (oba Ottawa), 3. Caufield (Montreal).
Detroit - Dallas 4:5 (2:1, 0:4, 2:0)
Branky: 15. Perron, 17. DeBrincat, 52. Larkin, 57. Compher - 25. a 36. Hintz, 4. Benn, 21. Marchment, 32. Lindell. Střely na branku: 34:38. Diváci: 18.923. Hvězdy zápasu: 1. Hintz, 2. Johnston (oba Dallas), 3. Larkin (Detroit).
Philadelphia - Tampa Bay 3:6 (0:2, 2:2, 1:2)
Branky: 30. Atkinson, 34. Drysdale, 41. York - 19., 23. a 60. Kučerov, 2. Point, 38. Eyssimont, 59. Hagel. Střely na branku: 32:31. Diváci: 17.937. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Point (oba Tampa Bay), 3. Atkinson (Philadelphia).
NY Islanders - Vegas 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
Branky: 24. Nelson, 50. Pageau - 12. Barbašev, 28. Rempal, 30. N. Roy. Střely na branku: 43:27. Diváci: 16.077. Hvězdy zápasu: 1. N. Roy, 2. Barbašev (oba Vegas), 3. Pageau (NY Islanders).
Calgary - St. Louis 3:4 (1:0, 2:2, 0:2)
Branky: 12. Weegar, 32. Hanifin, 33. Šarangovič - 29. a 60. Saad, 38. B. Schenn, 47. Kyrou. Střely na branku: 35:26. Diváci: 16.813. Hvězdy zápasu: 1. Saad (St. Louis), 2. Šarangovič, 3. Hanifin (oba Calgary).
Edmonton - Columbus 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
Branky: 8. Foegele, 45. E. Kane, 46. McDavid, 56. Holloway - 16. Voronkov. Střely na branku: 24:28. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Skinner, 2. E. Kane, 3. Foegele (všichni Edmonton).
Minnesota - Washington 5:3 (2:0, 1:1, 2:2)
Branky: 27. a 54. M. Johansson, 2. Faber, 5. M. Foligno, 42. Eriksson Ek - 30. a 59. Mantha, 58. Oshie. Střely na branku: 30:33. Diváci: 18.437. Hvězdy zápasu: 1. M. Foligno, 2. Eriksson Ek, 3. Faber (všichni Minnesota).
San Jose - NY Rangers 3:2 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)
Branky: 43. Sturm, 45. Carpenter (RUTTA, ZADINA), 62. HERTL (RUTTA) - 8. Fox, 22. Panarin. Střely na branku: 22:31. Diváci: 12.892. Hvězdy zápasu: 1. HERTL, 2. Carpenter, 3. Thrun (všichni San Jose).
Anaheim - Buffalo 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
Branky: 6. a 25. Silfverberg (na první GUDAS), 24. Carrick, 59. Henrique - 55. Greenway, 58. Okposo. Střely na branku: 36:30. Diváci: 16.302. Hvězdy zápasu: 1. Silfverberg, 2. Gibbson, 3. Zellweger (všichni Anaheim).