Hlavní obsah

Bál jsem se kontaktu, vrací se kouč k vážnému zranění, které mu paradoxně nastartovalo trenérskou kariéru

7. 1. 2023 20:52

Srážka u mantinelu, následně dva dny v bezvědomí a krvácení do mozku. V pořadu České televize s názvem 13. komnata Marian Jelínek popsal, jak vážné zranění v 21 letech znamenalo konec jeho kariéry hokejového útočníka tehdy ve službách klubu ČLTK Praha sídlícího na Štvanici. V pořadu Přímák na Sport.cz pak vypráví, jak jej tato zkušenost obohatila v kariéře mentálního kouče. „Ano, pomohlo mi to, proto soucítím s lidmi, kteří za mnou přišli a měli se zraněním velké problémy. Dokážu se do toho vžít,“ říká v hokejovém studiu.

Jak zkušenost s vážným zraněním posunula Mariana Jelínka v jeho práci? Pasáž z pořadu PříklepVideo: Sport.cz

 
Článek

Právě snaha vrátit se po zranění, je jedním z problémů, který mentální kouč se svými klienty řeší. Nejeden sportovec totiž dostane strach, aby si záhy nepřivodil další úraz. S tím se také potýkal právě Jelínek. „To zranění bylo velmi nepříjemné, rok jsem nesměl hrát hokej a přiznám se, že pak jsem se hrozně bál, hrozně se mi to vracelo. Já se bál k mantinelu, já se bál kontaktu," vrací se do období, kdy byl aktivním hokejistou.

Zároveň se však věnoval studiu na Fakultě tělovýchovy a sportu na Univerzitě Karlově. „Tenkrát Pavel Wohl trénoval vlastně už Spartu a já jsem měl to štěstí, že mě učil na fakultě a on si toho všiml při praxi a povídá: Mari, víš co, vykašli se na to, už nehraj hokej, staň se trenérem, z tebe bude jednou dobrej trenér," vypráví v Příklepu.

Bývalý trenér hokejové reprezentace Josef Jandač promluvil v pořadu Příklep o Jakubu Voráčkovi.Video: Sport.cz

„Takhle mi to v uvozovkách řekl, asi chtěl proto, abych lépe přijal, že už ten hokej nikdy tak hrát nebudu. Tam už se to ve mně začalo lámat a vlastně jsem si uvědomil, že to je cesta být u něj aspoň jednou nohou, což ten trenér je," pokračuje 59letý kouč. „Takže pak jsem dohrával druhou národní ligu ve Slaném už jako hrající trenér," dodává Jelínek, který později působil jako hokejový trenér v extralize a nyní upřednostňuje práci mentálního kouče.

Více k tématu najdete ve videu z pořadu Příklep.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.