Česko - USA 6:3Česká paráda! Hokejbalisté porazili USA a postoupili do finále MS

Čeští hokejbalisté zvítězili v semifinále mistrovství světa v Lavalu nad Spojenými státy americkými 6:3 a v noci na úterý ve 2:30 SELČ budou bojovat o zlato s domácí Kanadou, která porazila Řecko 8:1. Svěřenci trenéra Jiřího Mašíka mají na historicky 14. šampionátu jistou dvanáctou medaili a zaútočí na čtvrtý triumf. Dosud se radovali v roce 1998 v Litoměřicích, o 13 let později v Plzni a před devíti lety v Bratislavě.

Třemi body za gól a dvě asistence se podílel na semifinálové výhře Martin Kruček, který je s 15 body (4+11) ze šesti utkání nejproduktivnějším českým hráčem na turnaji.

Na šampionátu neporažení Češi se ujali vedení v 5. minutě, kdy po Kručkově přihrávce dotlačil míček za Roberta Snydera Vítek Fanderlík. Při vyloučení Mikea Malloye zlikvidoval americký gólman Kručkův bekhendový blafák. Mašíkův výběr se neprosadili ani na přelomu první a druhé třetiny při trestu Matta Carona a ve 20. minutě při pobytu Stevea Gregoryho na trestné lavici zachránil český tým gólman Leoš Gerlich při úniku kapitána USA Jonnyho Ruize.

V čase 21:25 našel Zdeněk Král Ondřeje Pražáka, který nadvakrát překonal Snydera a zvýšil na 2:0. Ve 25. minutě při dalším Malloyově vyloučení už Češi přesilovku využili a po Kručkově asistenci skóroval Lukáš Lhota. Za 68 sekund se prosadili v početní výhodě při trestu Petra Filipa také Američané. Bekhendem zamířil do odkryté branky Danny Schlegel.

Za 75 sekund ale vrátil českému týmu tříbrankový náskok Jan Bílý, který po jedenácti asistencích na turnaji vstřelil premiérovou branku. Ve 28. minutě v další přesilovce při trestu Dennise Hickeyho zvýšil Kruček už na 5:1. V brance USA nahradil Snydera Brandon Junik.

Američané zkorigovali stav ve 33. minutě, kdy se trefil k pravé tyči Hickey. V čase 38:48 opět pojistil náskok Mašíkova týmu Adam Kubík. Kanonýr hokejistů Kladna vyzrál na Junika bekhendovým blafákem a se sedmi góly se na pozici nejlepšího českého střelce na šampionátu vyrovnal Dalimilu Zvonkovi. Konečnou podobu výsledku dal ve 44. minutě při vyloučení Tomáše Wróbela Ruiz.

V boji o titul čeká Čechy Kanada, která v základní skupině A2 neztratila ani bod a je také na turnaji bez porážky. Obhájci bronzu z roku 2019 z Košic mají šanci na zisk šestého zlata v historii, čímž by se odpoutali od Slovenska, které také triumfovalo pětkrát. Mašíkův tým byl před třemi lety na Slovensku po prohře v duelu o 3. místo právě s Kanadou 2:3 v prodloužení čtvrtý a zůstal teprve podruhé bez medaili. Předtím neuspěli Češi v roce 2005 v Pittsburghu, kde obsadili 5. místo.

V ženském finále se české hokejbalistky utkají dnes od 23:45 SELČ také s domácí Kanadou, která zdolala v semifinále Slovensko 3:2.

Mistrovství světa v hokejbalu v Lavalu (Kanada)
Muži:
Semifinále:
Česko - USA 6:3 (1:0, 4:1, 1:2)
Branky: 5. Fanderlík, 22. Pražák, 24. Lhota, 26. Bílý, 28. Kruček, 39. Kubík - 25. Schlegel, 33. Hickey, 44. Ruiz.
Kanada – Řecko 8:1 (0:1, 5:0, 3:0).