České hokejistky berou páté místo. V derby vysoko přestřílely Slovensko

České hokejistky do 18 let porazily v duelu o konečné páté místo na mistrovství světa v Östersundu Slovensko 6:3 a obhájily pozici z loňského červnového odloženého světového šampionátu v americkém Madisonu. Shodně dvěma góly se na tom podílely Adéla Šapovalivová a Barbora Prošková.

Radost českých hokejistek do 18 let. Ilustrační foto.

Svěřenkyně trenéra Dušana Andrašovského, které ve Švédsku bez ztráty bodu ovládly výkonnostně horší skupinu B a ve čtvrtfinále podlehly Finsku 2:3, zaskočily Slovenky skvělým nástupem. Už v čase 1:07 vedly 3:0.

Po 10 sekundách otevřel skóre Šapovalivová a postarala se o nejrychlejší branku turnaje. Za 21 sekund našla Dominika Malická před brankou kapitánku Natálii Brichovou, která překonala Livii Debnárovou podruhé. Vzápětí se po střele Adély Wojnarové prosadila z dorážky do odkryté branky Prošková.

V 9. minutě se trefila z levého kruhu Linda Vocetková a Debnárovou nahradila Soňa Kubaniová. V čase 33:01 zvýšila už na 5:0 opět osamocená Prošková. V 38. minutě přišla Barbora Dalecká o čisté konto po průniku Nely Lopušanové. Její forhendový blafák sice ještě zastavila betonem, ale čtrnáctiletá hvězda turnaje ze vzduchu poslala puk do branky.

V 52. minutě v přesilové hře vrátila českému výběru pětibrankový náskok Šapovalivová. Slovenky ještě zkorigovaly výsledek dvěma góly v 55. minutě. Lopušanová po čtvrtfinálovém florbalovém gólu po vzoru Mikaela Granlunda předvedla v úniku další parádu se zakončením s hokejkou mezi nohama a vylepšila si pozici v čele statistik turnaje. V pátém utkání na turnaji si připsala 12. bod a devátou branku. Výsledek ještě dovršila za 19 sekund Tatiana Blichová.

MS hokejistek do 18 let v Östersundu (Švédsko)
O 5. místo:
Česko - Slovensko 6:3 (4:0, 1:1, 1:2)
Branky: 1. a 52. Šapovalivová, 2. a 34. Prošková, 1. Brichová, 9. Vocetková - 38. a 55. Lopušanová, 55. Blichová.
Semifinále:
Švédsko - USA 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Kanada - Finsko 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
O udržení (2. zápas):
Japonsko - Švýcarsko 1:2 (0:1, 1:0, 0:1) - konečný stav série 0:2. Japonsko sestoupilo do skupiny A divize I a mezi elitou jej nahradí Německo.

2 : 0 Třinec - České Budějovice 2 : 0 dohráno
20240328T17 : 00:00+0100