Hlavní obsah

Hašek vyzval NHL, WTA nebo ATP, aby zakázaly start ruských sportovců

21. 12. 2022 16:39

Bývalý vynikající český hokejový brankář Dominik Hašek vyzval v otevřeném dopise představitele hokejové NHL, tenisových organizací WTA a ATP i další sportovní federace a organizace, aby zakázali ruským sportovcům start ve svých soutěžích. Požaduje to v reakci na pokračující vojenský útok Ruska na Ukrajinu. Zmíněné organizace na rozdíl od řady jiných sportovních svazů účast ruských sportovců na svých akcích neomezily.

Foto: Milan Malíček, Právo

Dominik Hašek vyzval k vyloučení Rusů i z NHL, ATP a WTA.Foto: Milan Malíček, Právo

Článek

"Dodnes jsem z Vaší strany nikde nečetl ani neslyšel jednoznačné odsouzení ruské agrese včetně spáchaných zločinů. Nejhorší však je, že tolerujete účast ruských sportovců ve Vašich soutěžích. Tím každá vámi organizovaná soutěž vědomě daruje Rusku miliardy dolarů na propagaci jeho agresivní politiky," uvedl Hašek v otevřeném dopisu.

Olympijský vítěz z Nagana a dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru poukázal na "minimálně desetitisíce, možná statisíce ztracených životů" od únorového začátku ruské vojenské operace na území Ukrajiny. Sportovci mají podle Haška pro svou zemi reklamní a marketingovou hodnotu.

"Každý stát tohoto využívá ve svůj prospěch k prosazování svých politických zájmů a cílů. Všichni dobře víme, že zájmem agresivní ruské politiky spojené s válečnými zločiny, včetně genocidy na ukrajinských dětech, je útočná válka s cílem získat nová území na úkor demokratické země. Tím Rusko ničí všechny hodnoty, které tvoří základ naší demokratické kultury," uvedl Hašek.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Dominik Hašek během vzpomínkové exhibice na Ivana Hlinku Zlaté utkání mezi týmy Nagano 1998 a Zlatý hattrick mistři světa, hrané 30. srpna 2014 v Jihlavě.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Sportovní organizace, které ruské reprezentanty nechávají ve svých soutěžích, podle něj zločiny de facto podporují a jsou plně odpovědné za nevratné škody způsobené ruskou armádou na Ukrajině, včetně zmařených životů.

Hašek vyloučení ruských sportovců z akcí nepovažuje za sankci. "Ale naopak za pomoc jim s rychlejším ukončením této války. A tím také společně pomůžeme k záchraně desítek tisíc životů, včetně jejich ruských spoluobčanů, kteří byli naverbováni do této války," řekl sedmapadesátiletý bývalý brankář.

Organizace zároveň vyzval, aby v případě, že omezí start ruských sportovců, jim také posléze pomohly. "Určitě by se mělo jednat o jistou finanční podporu nejen pro každého sportovce, ale i pro jeho rodinu, včetně kvalitního zdravotního pojištění," uvedl.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •