Hlavní obsah

Projekt Litoměřice? Aby měl mladej Král kde chytat, kritizuje Duda

17. 6. 2022 8:35

V rámci pořadu PŘÍKLEP EXTRA, který se na Sport.cz vysílal během hokejového mistrovství světa, se opakovaně experti zabývali výchovou hokejistů v České republice. Logicky tak přišel na přetřes i „projekt Dukla“, tedy systém, v jehož rámci Český hokejový svaz podporoval prvoligový klub HC Stadion Litoměřice, v němž na oplátku měli dostávat šanci hokejisté z juniorské reprezentace. „Kolik těch hráčů z dvacítky tam hrálo? To spočítáme na jedné ruce. To byl projekt Krále, aby měl mladej Král kde chytat,“ nešetří expert Radek Duda kritikou někdejšího prezidenta hokejového svazu.

Duda: Projekt Litoměřice? Aby měl mladej Král kde chytat! A proč nebyl Nedvěd na osmnáctkách?Video: Sport.cz

 
Článek

Naráží přitom na skutečnost, že brankářskou jedničkou Litoměřic je Tomáš Král mladší, přestože je mu už 29 let.

K Dudově výtce, že hráče z reprezentační dvacítky by v kádru Litoměřic šlo spočítat na prstech jedné ruky, lze konstatovat, že dohromady si za Stadion v uplynulém ročníku zahrálo šest členů reprezentační dvacítky, která se představila na nedohraném mistrovství v kanadském Edmontonu.

Českému hokeji chybí obránci, přitom u nich začíná dnešní hokej. Debata v pořadu PŘÍKLEP EXTRA.Video: Sport.cz

Pravidelně však za severočeský tým nastupovali jen Tomáš Urban s Josefem Koláčkem, dále Jiří Ticháček odehrál 11 zápasů a zbylí tři talenti (Jakub Konečný, Sebastián Malát a Tomáš Chlubna) nenaskočili ani do deseti klání.

„Ať se na mě nikdo nezlobí. To byla jedna velká díra, kde to absolutně nemělo hlavu a patu," nebere si servítky Duda a uvádí za příklad Slovensko, kde se dává více prostoru mladým hráčům i v nejvyšší soutěži.

„Nemec hraje v Nitře a vezměte si, že ten kluk hraje nějakou druhou třetí sezonu za chlapy a udělá 40 bodů. Já když hrál proti Nitře, tak na tom zápase bylo přes 40 skautů. Nepamatuju, kdy by v extralize bylo na jednoho hráče se podívat tolik skautů," vypráví o zkušenosti ze své poslední sezony v roli profesionálního hokejisty.

Duda: Český hokej nemá skauting.Video: Sport.cz

Duda se během celého šampionátu nechtěl smířit s tím, že talentovaný David Jiříček ke konci turnaje byl jen na tribuně a v českém dresu dostávali přednost starší obránci. Sám by dal naopak klidně příležitost ještě dalšímu mladíkovi.

Jak funguje výchova hokejistů v Česku? A jaká je české hokejové prostředí? Debata v pořadu PŘÍKLEP EXTRA.Video: SPORT.CZ

„Na mistrovství světa osmnáctiletých Jirka Kulich, celou sezonu strávil v chlapském hokeji. Na osmnáctiletých, kde hrál i Connor Bedard, generační talent, vyhraje (Kulich) MVP (cenu pro nejužitečnějšího hráče turnaje)," upozorňuje 43letý hokejový expert.

„Proč se tam nepřijede Petr Nedvěd podívat, aby viděl toho hráče, jestli na to má. Proč mu nedá někdo šanci?" naráží na práci generálního manažera českého reprezentačního áčka.

Růžička se se mnou týden nebavil, musel jsem dělat psí oči, vypráví Duda.Video: Sport.cz

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •