Švýcarsko - Švédsko 1:5Švédové si poradili i se Švýcary, které čeká boj o záchranu. Kanaďané přehráli výběr USA

Toronto

Hokejisté Švédska zvládli na juniorském mistrovství světa v Kanadě i svůj čtvrtý duel. Celek Tre Kronor si poradil se Švýcarskem 5:1, s plným počtem dvanácti bodů vyhrál skupinu B a ve čtvrtfinále se utká v severském derby s Finskem. Výsledek znamenal, že Češi museli porazit Rusko v základní hrací době, aby se vyhnuli bojům o záchranu. A výběru Miroslava Přerosta se to podařilo, sbornou přehráli 4:1 a mohou se těšit na čtvrtfinále se Slovenskem. Naopak hráči ze země helvétského kříže, kteří český tým ve skupině zdolali 5:2, budou bojovat o udržení mezi elitou.

Švéd Adrian Kempe (vpravo) slaví gól s Gustavem Forslingem - ilustrační foto.

Švýcaři začali slibně. Už ve 3. minutě je poslal do vedení Rathgeb, hned o minutu později ale srovnal stav v přesilovce Kempe. Seveřanům pak skvěle vyšla prostřední část hry. Na ledě řádil Oskar Lindblom, který v rozmezí 24. a 35. minuty zaznamenal hattrick. Ještě do druhé přestávky navíc definitivně zpečetil triumf Švédů Lööke.

Švýcaři se střetnou v sérii o záchranu na dvě vítězství s Německem, které podlehlo v závěrečném utkání skupiny v Montrealu obhájcům zlatých medailí z Finska 0:2 a jako jediné dosud na turnaji nebodovalo. Vítězem skupiny se stali suverénně domácí Kanaďané, kteří v zámořském souboji porazili celek USA 5:3 a zahrají si díky tomu čtvrtfinále s outsiderem z Dánska.

Hlavní aspirant na zlato, na něž čeká v této věkové kategorii kolébka hokeje již od roku 2009, se dvěma góly v polovině zápasu dostal do vedení 2:0 a od 51. minuty vedl ještě 3:1. Pak však znovu snížil Dylan Larkin a přišla strhující poslední minuta, v níž padly hned tři branky. Na vyrovnání a zvrat v utkání však Američané nedosáhli.

MS hokejistů do 20 let v Kanadě (skupina B, Toronto):
Švýcarsko - Švédsko 1:5 (1:1, 0:4, 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Rathgeb (Fazzini) - 5. Kempe (Forsling, Holmström), 24. Lindblom (Nylander, Holmström), 27. Lindblom (Hagg, Nylander), 35. Lindblom (Forsling, Nylander), 36. Looke (Karlsson, Ehn). Rozhodčí: Baluška (SR), Miller - Ritter (oba USA), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 3:6, navíc Rathgeb (Švýcarsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:4. Diváci: 13 857.
Kanada - USA 5:3 (0:0, 2:1, 3:2)
Branky a nahrávky: 28. Domi (Reinhart), 31. Morrissey (Fabbri, Petan), 51. Lazar (McDavid), 60. Reinhart, 60. Domi (Reinhart) - 34. Deangelo (Eichel, Milano), 58. Larkin (Fasching, Milano), 60. Larkin (Hanifin). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Vinnerborg - Malmqvist (oba Švéd.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. Diváci: 18 295.
Německo - Finsko 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 3. Honka, 35. Rantanen (Lyytinen, Mäkelä). Rozhodčí: Gofman, Olenin - Lazarev (všichni Rus.), Mills (Kan.). Vyloučení: 4:1. Bez využití. Diváci: 3991.