Česko - Rusko 3:2 PPFantazie! Osmnáctka na MS vyřadila Rusy a po osmi letech si zahraje o medaile

Fantazie! Česká hokejová reprezentace do osmnácti let porazila ve čtvrtfinále mistrovství světa ve finské Imatře Rusko 3:2 v prodloužení a po osmi letech si zahraje o medaile. Hrdiny utkání byli útočník Jakub Vrána, který vstřelil dva góly včetně toho vítězného a upevnil si pozici nejlepšího střelce turnaje, a gólman Vítek Vaněček, jenž zlikvidoval několik tutovek Rusů, včetně trestného střílení v nastaveném čase. Semifinálovým soupeřem českého výběru budou v sobotu obhájci titulu Kanaďané, kteří udolali Švýcarsko 3:2 gólem půl minuty před koncem.

Čeští hokejisté do osmnácti let se radují z branky - ilustrační foto.

"To jsou ty chvíle, pro které sport děláme, ať už to jsou kluci na ledě, nebo my trenéři na střídačce. Je to obrovská euforie. Jsme rádi, že se nám po takové době povedlo dostat se do semifinále přes tak těžkého soupeře, kterým Rusové určitě jsou," radoval se trenér Jakub Petr. Češi se medaile naposledy dočkali v roce 2006, tehdy získali bronz.

Sborná se musela obejít bez útočníka Vovčenka, jenž za zákrok z utkání základní skupiny proti Kanadě obdržel třízápasový trest a turnaj pro něho předčasně skončil.

Oba celky si v úvodní zahřívací desetiminutovce vyzkoušely hru v početní výhodě, ale úvodní branku nepřinesly následně ani šance Rusů, při nichž se vyznamenal gólman Vaněček. Jako první udeřil český výběr, když se 67 vteřin před první přestávkou prosadil úspěšně dorážející Vrána.

Slepcov se Svečnikovem měli na holi záhy po návratu z kabin vyrovnání, na Vaněčkovi si pak vylámal zuby i Nikolišin. Po polovině hrací doby šel pykat na trestnou lavici Zacha a už po deseti vteřinách ho poslal zpět do hry Korškov. Další šance Rusů zlikvidoval Vaněček.

I díky tomu mohl jít český tým podruhé do vedení, když se ve 42. minutě zapsal mezi střelce Kaše. Rovněž z dorážky však poté vyrovnal Pilipenko. Rozhodnout mohl Pastrňák, jenže Treťjak byl proti. Vaněček se v samém závěru vyznamenal při skrumáži ve svém brankovišti.

Českého gólmana pak čekala horká chvilka po faulu Pyrochty, neboť jen 50 vteřin po zahájení prodloužení jel Svečnikov trestné střílení, Vaněček však vytáhl skvělý zákrok. Právě hříšník Pyrochta stál pak u zrodu vítězné branky, když po jeho ráně rozjásal český celek Vrána.

"Je to pro nás něco neskutečného. Máme radost, že jsme blízko k medaili. Věřím, že ji ubojujeme. Máme výborný tým a hrajeme srdíčkem," řekl obránce Filip Pyrochta.

Ve čtvrtfinále uspěli také obhájci stříbra Američané, kteří porazili Slováky 6:2, a Švédové. Ti deklasovali severského rivala Finsko 10:0.

MS hokejistů do 18 let v Lappeenrantě a Imatře (Finsko):
Čtvrtfinále:
Česko - Rusko 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 19. J. Vrána (Mikliš, D. Kaše), 42. Kaše (Rašner, Špaček), 66. J. Vrána (Pyrochta, Mašín) - 33. Korškov (Pilipenko, Kameněv), 50. Pilipenko (Svečnikov, Kameněv). Rozhodčí: Wehrli (Švýc.), Kaukokari - Pesonen (oba Fin.), Penkivech (USA). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 1116.
USA - Slovensko 6:2 (3:0, 1:0, 2:2)
Branky: 4. a 49. MacLeod, 1. Eichel, 18. Bjork, 24. Matthews, 53. Stevens - 47. Ferleťák, 56. Halama.
Finsko - Švédsko 0:10 (0:3, 0:2, 0:5)
Branky: 1. a 46. Nylander, 11. a 21. Lagesson, 53. a 55. Holmström, 8. Rosdahl, 23. Pettersson, 42. Andersson, 46. Elgestal.
Kanada - Švýcarsko 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Branky: 18. Virtanen, 32. Quenneville, 60. Konecny - 8. Diem, 56. Fiala.