Hokejisté uzavřeli Švédské hry prohrou s Ruskem

STOCKHOLM

Bez jediného bodu skončili čeští hokejisté na Švédských hrách. V posledním utkání prohráli v sobotu s Ruskem 4:7 a v závěrečném podniku Euro Hockey Tour obsadili poslední místo. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika prohrávali ve 23. minutě již 0:5, ale poté se jim podařilo alespoň odvrátit hrozící blamáž a duel zdramatizovat.

Ilustrační foto

Na obrat však Češi nedosáhli a Rusové si zajistili prvenství v konečné tabulce Euro Hockey Tour. Hadamczikův výběr nastoupí v pondělí k duelu o třetí místo s Finskem, sbornou čeká ve finále Švédsko.

Český tým se představil již bez pětice nejzkušenějších hráčů, které kouč Hadamczik poslal s jistou nominací na MS domů. Do branky se postavil Pöpperle, který na svůj reprezentační debut nebude vzpomínat v dobrém. Již po 46 vteřinách mu mezi betony prošlo Michnovem tečované nahození Archipova z rohu kluziště. Při Peterkově vyloučení jej od druhého gólu zachránila jen nepřesnost Alexandra Nikulina, v osmé minutě ale už tolik štěstí neměl. Poté, co jej překonal Jemeljejev, poslal Hadamczik do branky Svobodu.

Ideální šanci snížit měli úřadující mistři světa ve 105 vteřin trvající dvojnásobné početní výhodě. Žádnou šanci si ale nevytvořili. Rusové naopak pokračovali ve svých ofenzivních manévrech, kterým čeští hráči často jen přihlíželi. Svoboda poprvé kapituloval ve 14. minutě, když jej překonal osamocený Sušinskij, který si najel na kolmou přihrávku Ilji Nikulina. Sborná tak překonala českou obranu stejným způsoben jako v předešlých zápasech Finsko i Švédsko.

Kapitán ruského týmu mohl přidat vzápětí přidat čtvrtý gól, minul však odkrytou Svobodovu branku. O další trefu se postaral deset vteřin před koncem prvního dějství Zaripov. Národní tým tak odehrál nejhorší první třetinu v Hadamczikově éře. Když krátce po začátku druhého dějství využil Aťušov po čtrnácti vteřinách přesilovku, vypadalo to, že český tým čeká ve Stockholmu debakl a ostuda.

Ruští hráči však zvolnili a po několika nevyužitých příležitostech se chytili i čeští střelci. Tenkráta se Štefanem Zvjagin ještě vychytal, ale ve 33. minutě i on kapituloval. Štefan využil toho, že lehce indisponovaný Kolcov přestal hrál a svou první reprezentační brankou snížil na 1:5. Navíc o 69 vteřin později překonal brankáře moskevského Dynama Hubáček a mezi střelce se zapsal i Prorok, kterému nechala obrana sborné dostatek volného prostoru k zakončení. Ještě více duel zdramatizoval Irgl, který ve 43. minutě prostřelil nepříliš jistého Zvjagina a snížil na 4:5.

Při snaze o vyrovnání ale vzápětí ruští útočníci přečíslili českou obranu a Semin získal pro sbornou klidnější dvoubrankový náskok. I nadále se v Globen Areně hrál spíše útočný hokej. Mezi střelce se však zapsali už jen Sušinskij a po samostatné akci Peterek. Česká reprezentace tak v průběhu celé sezóny získala v EHT pouhých sedm bodů, což je druhý nejhorší výsledek v historii seriálu. Méně bodů nasbíralo Česko jen v sezóně 1996/97.

Česko - Rusko 5:7 (0:4, 3:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 33. Štefan (Rolínek), 34. Hubáček (Peterek), 37. Prorok, 43. Irgl (Marek), 59. Peterek (Hunkes) - 1. Michnov (Archipov), 7. Jemeljejev (Kručinin, Sušinskij), 15. Sušinskij (I. Nikulin, Charitonov), 20. Zaripov (Kumelin, Malkin), 23. Aťušov (Kulemin, Zaripov), 44. Semin (Archipov, Michnov), 49. Sušinskij (Jemeljejev). Rozhodčí: T. Andersson - Lyth, Winge (všichni Švéd.). Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 3473.
Česko: Pöpperle (7. A. Svoboda) - Z. Michálek, Blaťák, Ševc, Krajíček, M. Čech, Kutlák, Hunkes, Škoula - Irgl, Marek, Hořava - Tenkrát, Kracík, Rolínek - Balaštík, Štefan, Prorok - Kudrna, Peterek, Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Rusko: Zvjagin - Chomickij, Žukov, Aťušov, Kolcov, I. Nikulin, Kručinin, Kuljaš, Jemelin - Michnov, Archipov, Semin - Kulemin, Malkin, Zaripov - Sušinskij, Jemeljejev, Charitonov - Simakov, A. Nikulin, Grigorenko. Trenér: Vladimir Krikunov.