Hlavní obsah

Narodil se v Praze, proti Čechům ale vždy fandil Rusům. Zápasy proti sborné pak byly legrační, říká Safin

12. 9. 2023 17:09

Přestože se narodil v Praze, kam se jeho ruští rodiče přestěhovali jen pár měsíců předtím, než přišel na svět, jako dítě a mladík při vzájemných zápasech fandil Ostap Safin vždy Rusku. Čtyřiadvacetiletý útočník, který v létě předčasně ukončil angažmá ve Spartě a zamířil do KHL do klubu Lada Togliatti, to prohlásil v rozhovoru pro ruský server championat.com.

Foto: HC Sparta Praha / Vladimír Koča

Ostap Safin.

Článek

Safin, jehož celá rodina pochází z Ruska, má od dětství české i ruské občanství. Po přesunu do Togliatti získal v Rusku takzvané sportovní občanství, díky kterému není v KHL považován za cizince. Zároveň se tím rozhodl již dále nereprezentovat Českou republiku, ale právě Rusko.

„Když hrála ruská sborná proti Česku, doma panovalo napětí,“ vzpomíná na své dětství a dospívání. „Fandil jsem Rusku, protože všichni moji rodiče a příbuzní jsou Rusové. Pak jsem reprezentoval Českou republiku na mnoha mezinárodních turnajích a v tomto ohledu byly (zápasy proti Rusku) trochu legrační,“ řekl Safin.

Proti sborné odehrál za české mládežnické národní výběry nespočet zápasů. Když má však vybrat ten, který se mu vryl nejhlouběji do paměti, dlouho neváhá. „Nejpamátnější byl zápas na juniorském mistrovství světa 2018, kdy jsme vyhráli 5:4,“ vybavuje si úvodní duel šampionátu v Buffalu, v němž se zaskvěl gólem a asistencí (Češi vedení trenérem Filipem Pešánem nakonec na turnaji skončili čtvrtí - pozn. aut.).

„Na Rusko jsem se sice naladil jako na každého jiného soupeře, ale přeci jenom to proti němu bylo trochu jiné, protože ve mně koluje ruská krev. A moji příbuzní mi vždycky fandili, i když to jsou Rusové,“ vybavuje si Safin.

Pro championat.com odpovídal i na dotaz, jaké bylo v české extralize nastupovat proti legendárnímu útočníkovi Jaromíru Jágrovi. A Safin měl pro dnes 51letého majitele kladenského klubu jen slova chvály.

„Byl jsem v šoku, jak ve svých 50 letech ovládal své tělo, celý život se k němu choval profesionálně. Rychle bruslil, byl silný na puku, bylo skvělé ho sledovat. Je těžké mu vzít puk - vystrčí zadek a k puku se nedostanete, navíc má také dlouhou hůl. Kromě toho má velké zkušenosti. Jágra prostě nemůžete opít, on všechno ví lépe než ostatní,“ uvedl Safin.

A na otázku, kým je Jágr pro Českou republiku, odvětil: „Bůh hokeje! Legenda, kterou každý zná,“ míní Safin, podle něhož je druhým hokejovým bohem v zemi Dominik Hašek.

K jeho postoji k Rusku, kdy by se ruští sportovci neměli účastnit mezinárodních soutěží, pokud veřejně neodsoudí válku na Ukrajině, se Safin moc vyjadřovat nechtěl. „Nemám s tím nic společného. Nechte ho mluvit, ať říká, co si myslí. Je to jeho právo, nikdo mu nezakazuje mluvit. Co říká, je jeho věc,“ uzavřel Safin, jenž ve čtyřech zápasech nové sezony KHL zaznamenal v dresu Lady Togliatti jeden gól.

Reklama