Kanada - Česko 5:6 PPSenzace! Čeští mladíci na MS osmnáctek zdolali Kanadu

Překvapení na závěr skupiny! Čeští hokejisté do 18 let na mistrovství světa v Německu zdolali favorizovanou Kanadu 6:5 v prodloužení. V zápase dokázali využít hned pět přesilovek a na střely zvítězili 52:24. Přesto museli srovnávat až v samém závěru a rozhodnout duel v nastaveném čase. „Je to pro nás obrovské vítězství. Zpráva pro malé české děti ‚pojďte hrát hokej'. Ukázali jsme, že můžeme Kanadu porazit,“ liboval si trenér Jakub Petr, jehož svěřenci se ve čtvrtečním čtvrtfinále utkají se Švýcarskem.

Gólová radost českých mladíků v utkání s Kanadou.

Landshut (od našeho zpravodaje) - Národní tým nevstoupil do utkání tak dobře jako proti Spojeným státům a inkasoval už ve 2. minutě. Vyrovnání ale přišlo brzy. Přesilovku už po šesti sekundách využil Adam Bareš, jenž šikovně tečoval střelu Tomáše Hamary.

A přesilovkový koncert pokračoval hlavně ve druhé třetině. Střela Jiřího Kulicha z mezikruží zapadla pod horní tyčku, ale Kanada po minutě srovnala. Zblízka se trefil Fantilli. Česko poté hrálo dlouhou přesilovku pět na tři a puk dorazil do sítě na brankovišti důrazný Bareš. Javorovým listům navíc nevyšla trenérská výzva a šly znovu do tří.

Další dvojnásobnou početní výhodu ale Češi nevyužili a vzápětí přišel trest, z přečíslení se trefil Dragicevic. Jenže národní tým dostal k dispozici další přesilovku a Kulich z levého kruhu propálil gólmana Dycka mezi betony – 3:4 po druhé třetině, čtyři využité početní výhody. „Výborná práce asistenta Darka Stránského, který je za přesilovky zodpovědný. Prostor dostávají hodně ofenzivní kluci, kteří třeba udělají chybu vzadu, ale týmu to vrátí důležitými góly," hodnotil kouč Petr.

Ve třetí části však Kanada dvěma góly z dorážek skóre otočila. „Hodně jsme se snažili napadat, z čehož ale plynuly góly Kanady na 4:4 a 5:4. Jinak tento styl na zámořské týmy funguje," komentoval Petr. Ovšem čeští mladíci se nevzdali. Z herní převahy vytěžili vyrovnávací gól dvě a půl minuty před koncem. Kulich udržel útočné pásmo a posunul puk na Eduarda Šalého, který k šesti asistencím na turnaji přidal i první gól.

Brněnský útočník mohl v závěru dokonce rozhodnout, ale v poslední sekundě z úhlu trefil tyč. Na řadu tak přišlo prodloužení a po faulu na Kulicha osmé kanadské vyloučení. A pátá využitá přesilovka českého týmu. Po Hamarově střele se kotouč od zadního mantinelu odrazil na pravou stranu právě ke Kulichovi a český kapitán zavěsil puk pod horní tyčku. Zkompletoval tak hattrick a rozsekl dramatický duel.

„Vítězství je pro nás důležité a převládají silné emoce, proto nevím, jestli zvládnu duel objektivně zhodnotit. Musím vypíchnout i negativní věci. Zápas jsme měli rozhodnout dřív než v prodloužení," uvědomoval si Petr. Národní tým totiž soupeře přestřílel 52:24 a třikrát v utkání vedl.

Osmačtyřicetiletý kouč prožil skalp Kanady podruhé ve své trenérské kariéře. Před osmi lety dovedl českou osmnáctku k semifinálovému vítězství 4:3 v prodloužení a stříbrným medailím. „Porazit tohoto soupeře je vždycky zážitek na celý život. Někdo dělá hokej pro peníze, někdo pro jiné věci. Kdybych po sezoně s hokejem skončil, budu si tenhle zápas pamatovat. Hokej vymysleli v Kanadě a za každou výhru proti ní jsem neskutečně rád," usmíval se Petr.

Nebezpečná situace před českým brankářem Janem Špunarem.

Češi tak postupují ze druhého místa tabulky, což znamená, že zůstávají v Landshutu. Ve čtvrtfinále ve čtvrtek narazí na Švýcarsko.

MS hokejistů do 18 let v Německu
Skupina A (Landshut)
Česko - Kanada 6:5 v prodl. (1:1, 3:2, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Bareš (Hamara, Šalé), 22. Kulich (Hamara, Šalé), 28. Bareš (Šapovaliv, Hamara), 36. Kulich (Šalé, Šapovaliv), 58. Šalé (Kulich), 62. Kulich (Hamara) - 2. Moldenhauer (Dragicevic, Fantilli), 23. Fantilli, 35. Dragicevic (Lorenz, Goyette), 42. Siepmann (Filmon), 50. Delic (Pickering, Hvidston). Rozhodčí: Palkovi (Maď.), Suominen - Hautamäki (oba Fin), Rozitis (Lot.). Vyloučení: 3:8. Využití: 5:1. Diváci: 326.
Česko: Špunar - Prčík, Hamara, T. Tůma, A. Čech, F. Němec, J. Dvořák, Puchala - Kulich, Šapovaliv, Šalé - Bareš, Becher, Melovský - J. Gaspar, Sapoušek, Š. Slavíček - M. Soukup, V Polák, Plos. Trenér: Jakub Petr.
Německo - USA 2:10 (0:3, 0:5, 2:2)
Branky: 51. Assavolyuk, 57. Hauf - 1. a 21. McGroarty, 6. a 56. W. Smith, 29. a 34. Spicer, 14. Kaplan, 25. Gauthier, 39. Stramel, 53. Casey.
1.USA3300024:79
2.Česko3110112:135
3.Kanada3101116:174
4.Německo300037:220
Skupina B (Kaufbeuren)
Švýcarsko - Lotyšsko 4:3 (1:2, 2:1, 1:0)
Branky: 3. Terraneo, 25. Greuter, 28. Reinhard, 51. Pont - 2. Mateiko, 17. Veckaktinš, 40. Livšics.
Švédsko - Finsko 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)
Branky: 11. a 32. M. Hävelid, 18. Almgren, 29. Bystedt - 17. Rönni, 35. Hämeenaho, 49. Uronen.