Třinec se dočkal první výhry v Lize mistrů, Vítkovice padly po nájezdech

Hokejoví Oceláři Třinec se na čtvrtý pokus dočkali první výhry v Lize mistrů, když zvítězili v neděli na ledě finského celku Pelicans Lahti 3:1. V zemi tisíců jezer naopak prohrály Vítkovice, které po nájezdech padly na ledě Ilvesu Tampere.

Hokejisté Třince na čtvrtý pokus v Lize mistrů vyhráli.

Třinec po domácích prohrách s Rapperswilem (6:7 v prodloužení) a Mnichovem (0:2) podlehl i v pátek v Tampere Ilvesu (4:5), ale do hry o play off se vrátil dnes v Lahti. Po bezbrankové úvodní třetině otevřel skóre v čase 22:27 ve vlastním oslabení Daniel Voženílek, který z úniku překonal gólmana Jussiho Olkinuoru.

Hosté ve druhé části duel rozhodli. Před polovinou utkání zvýšil po slovenské spolupráci po přihrávce Libora Hudáčka z pozice mezi kruhy Marko Daňo a v 37. minutě se prosadil také polský útočník Kamil Walega. Po čistém kontu sahal při svém soutěžním debutu za Oceláře brankář Patrik Švančara, ale 14 sekund před koncem mu ho sebral Leevi Tukainen.

V sestavě Pelicans se stejně jako v pátek proti Vítkovicím při výhře 4:9 představila čtveřice českých hokejistů - obránci Michal Jordán, Filip Král a útočníci Luboš Horký a Adam Bareš.

Vítkovice se ujaly v Tampere vedení v čase 4:15, poté co využil přesilovou hru při vyloučení útočníka Petra Kodýtka Marek Kalus a ve 14. minutě zvýšil obránce Matěj Prčík. Brankář Ostravanů Matěj Machovský odolával až do 36. minuty, kdy po asistencích Kodýtka a Šimona Stránského využil přesilovku pěti proti třem Les Lancaster. Za 84 sekund vyrovnal Jani Nyman.

Utkání dospělo do nájezdů, v nichž se prosadili jen domácí Lancaster a Stránský. Ilves, v jehož sestavě se z české kolonie vedle Kodýtka se Stránským představili také bek Dominik Mašín a forvard Jakub Kos, vyhrál i čtvrtý zápas, ale ztratil první bod.

Vítkovice, které na startu soutěže doma zdolaly Mnichov (4:3 po samostatných nájezdech) a Rapperswil (4:1), dosáhly na šest bodů. Pozice pro play off budou v říjnu hájit v utkáních doma s Bielem a v Ingolstadtu.

Hokejová Liga mistrů:
Pelicans Lahti - HC Oceláři Třinec 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 60. Tukiainen - 23. D. Voženílek, 29. Daňo (L. Hudáček, Nestrašil), 37. Walega (Dravecký). Rozhodčí: Brander, Salonen - Mäkinen, Nurmio (všichni Fin). Vyloučení: 3:4, navíc J. Jeřábek (Třinec) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 2033.
Třinec: Švančara - Marian Adámek, Smith, Kundrátek, J. Jeřábek, Polášek, Havránek - M. Růžička, P. Vrána, Pánik - Daňo, L. Hudáček, Nestrašil - D. Voženílek, Miloš Roman, Haas - Kurovský, Čacho, Dravecký - Walega. Trenér: Moták.
Ilves Tampere - HC Vítkovice Ridera 3:2 po sam. nájezdech (0:2, 2:0, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 36. Lancaster (Š. Stránský, Kodýtek), 37. Nyman (Jurmo, Könönen), rozhodující sam. nájezd Lancaster - 5. M. Kalus (Krieger, Lakatoš), 14. Prčík (M. Kalus, Claireaux). Rozhodčí: Kova, Ruuska - Hautamäki, Thomann (všichni Fin.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 4387.
Vítkovice: Machovský - Raskob, Percy, Grman, Mikuš, L. Kovář, Prčík, Gewiese - Mueller, Krieger, Roberts Bukarts - Lakatoš, Chlán, Fridrich - M. Kalus, Claireaux, Krejsa - Lednický, M. Přibyl, Dej - R. Půček. Trenér: Holaň.
Lukko Rauma - Mannheim 0:6
Växjö - Biel 4:0
Rapperswil - Košice 5:2 (za domácí Čajka 0+1)

MS v hokeji 2024

87. ročník mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostí města Praha a Ostrava.