Hlavní obsah

Rozhodnuto! Hokejový šampionát do 20 let byl předčasně ukončen

29. 12. 2021 21:43Aktualizováno 29. 12. 2021 22:18

Světový šampionát hokejistů do 20 let byl kvůli narůstajícím případům koronaviru v jednotlivých týmech a třech zkontumovaných zápasech předčasně ukončen. Informaci přinesl na svém twitterovém účtu renomovaný reportér kanadské stanice TSN Bob McKenzie s tím, že vyjádření direktoriátu turnaje a Mezinárodní hokejové federace (IIHF) bude následovat v brzké době, což se také zhruba o půl hodiny později stalo. IIHF oficiálně potvrdila, že juniorské mistrovství světa v Kanadě je kvůli obavám z dalšího šíření koronaviru zrušeno.

Foto: JASON FRANSON, ČTK/AP

Český hokejový reprezentant Jan Myšák (19) a Němec Markus Schweiger (26) v souboji během utkání MS hráčů do 20 let.Foto: JASON FRANSON, ČTK/AP

Článek

Po hladkém začátku šampionátu musel v posledních dvou dnech zakročit direktoriát turnaje kvůli výskytu koronavirové nákazy ve třech týmech. Jako první se pozitivní testy objevily v kádru Američanů, kteří kvůli tomu neodehráli duel se Švýcary.

Ve středu kvůli jednomu případu v českém výběru nemohli svěřenci trenéra Karla Mlejnka nastoupit proti Finsku a nedlouho poté byl zrušen i zápas Slovensko - Rusko kvůli nákaze v kádru sborné. Rakousko a Švýcarsko měly stejné problémy již v přípravě.

"Ty pocity jsou samozřejmě nepříjemné. Jsou to pocity úzkosti, pocity v letošní sezoně nedodělané práce," řekl trenér Mlejnek v online rozhovoru s novináři. Tým po zkontumování duelu s Finy věřil, že proti Rakousku už bude moct ve čtvrtek nastoupit, k čemuž potřeboval projít úspěšně dvěma testy. "Připravovali jsme se na to a těšili se na zápas, i když bychom nastoupili přímo z pokoje. Věřili jsme, že to dobře dopadne. Ale tohle je jedna dlouhá, nekonečná frustrace," přiznal Mlejnek.

Vedení IIHF zrušilo turnaj na základě doporučení lékařské komise federace proto, aby byly zajištěny zdraví a bezpečnost všech účastníků MS. "Na začátku turnaje jsme plně důvěřovali všem covidovým protokolům, které jsme s ohledem na šířící se variantu omicron upravili tak, abychom se pokusili zabránit šíření nemoci. Udělali jsme maximum, aby se mistrovství mohlo uskutečnit. Bohužel to nestačilo," uvedl prezident IIHF Luc Tardif. Dodal, že nyní bude úkolem mezinárodní federace zajistit bezpečný návrat hráčů a realizačních týmů domů.

"Je to velmi nepříjemná situace pro nás pro všechny. Ale vzhledem tomu, že už druhým rokem absolvujeme mistrovství světa juniorů ve ztížených covidových podmínkách, byli jsme připraveni i na scénář, že nějaká taková situace může přijít," uvedl Mlejnek po zrušení zápasu s Finskem.

Na základě vlastních poznatků ale také připustil, že před rokem na stejném místě byla opatření přísnější. "Mohu však říct, že náš tým určitě dodržoval přesně to, co jsme dodržovat měli. Tedy trasa hotel, autobus, aréna... Že ta kritéria a přísnost nebyly tak velké jako loni, to je samozřejmě jasné. Loni bylo kolem hotelu pletivo a do hotelu opravdu nikoho nepustili. Také však mohu říct, že naše patro bylo vyhrazené jen pro nás. A stejně to měli i Rakušani," ujistil Mlejnek.

Češi v základní skupině stihli odehrát jen dvě utkání, nejprve prohráli s Kanadou 3:6 a poté 1:2 v prodloužení s Německem.

Již před začátkem turnaje představitelé IIHF rozhodli, že z elitní skupiny nikdo nesestoupí a za rok se bude hrát poprvé v historii s jedenácti týmy. Postup mezi elitu si zajistili Bělorusové.

Reklama