Basketbalisté Nymburka prohráli v Evropském poháru ve Vršaci

Basketbalisté Nymburka po výhře nad černohorskou Podgoricou své druhé vystoupení v Evropském poháru FIBA prohráli, když nestačili v Srbsku na tamní Hemofarm Vršac 74:82. Příští úterý se čeští šampióni utkají v Pardubicích s favorizovaným Bilbaem, které vyhrálo v Podgorici 67:65 a vede tabulku.

Vršac v úterý stál před povinností zvítězit, protože kdyby aktuálně druhý nejlepší srbský tým po nezdaru v Bilbau nezvládl ani úterní duel, jeho šance na postup by hned na začátku soutěže dostaly vážné trhliny. Každá domácí ztráta totiž ve čtyřčlenné skupině, z níž se do play-off dostanou nejlepší dva celky, může být kritická.

Tým Hemofarmu však žil proti Nymburku v nejistotě jen v úvodu utkání, v němž hosté přečkali očekávaný nápor a pak je bodově táhl Schilb. Nejlepší chvíle Nymburk zažíval na prahu druhé čtvrtiny, když po šňůře šesti bodů odskočil do mírného vedení 24:20.

Jenže pak na Středočechy dopadla střelecká krize, za pět minut dali jen dva body a Vršac, opírající se o podkošového kanonýra Marjanoviče, jim dokázal rychle odskočit. Marjanovič tak dokonale zastoupil dalšího obra Vukosavljeviče, který se před týdnem ve Španělsku blýskl 25 body, ale v úterý úplně vyhořel.

Nymbruk prohrával i o 19 bodů

Nymburk navíc začal lehce ztrácet míče, domácí všechny chyby trestali a vedli až o deset bodů. Po poločase se zápas zlomil definitivně a Nymburku začalo hrozit, že si odveze vysokou porážku, kterou by v domácí odvetě možná jen stěží smazal tak, aby měl lepší vzájemnou bilanci, která při shodném počtu bodů rozhoduje.

Když hosté v 32. minutě prohrávali 50:69, vypadala jejich situace beznadějně. Závěrečné vzepětí, v němž Nymburk spasily hlavně trojkové pokusy Sokolovského, Graye a Křemena, a smazání manka o plných jedenáct bodů však dojem z vystoupení Středočechů v Srbsku částečně zlepšily, i když Nymburk byl daleko od zopakování loňského překvapivého triumfu na palubovce Crvené Zvezdy Bělehrad.

Kouč Nymburka Muli Kacurin i přes zlepšení v závěru příliš nadšený nebyl. "Ten rozdíl vzhledem k průběhu zápasu nakonec není tak špatný, ale spokojený být nemůžu. Vršac byl celkově lepší než my, nám se především vůbec nedařilo v druhé čtvrtině v ofenzivě. Místo brejkových situací jsme soupeři nabídli lehké koše a z toho pramenily ty čtyřbodové výkyvy ve skóre. Navíc jsme nedokázali ubránit Marjanoviče," řekl Kacurin ČTK.

Evropský pohár FIBA - 2. kolo:
Hemofarm Vršac - ČEZ Nymburk 82:74 (20:20, 42:34, 64:50)
Nejvíce bodů: Marjanovič 19, Markovič 17, Macvan 11, Krstovič 10 - Gray 17, Lee 16, Sokolovský 10, Jagodnik a Schilb 8. Rozhodčí: Biricik (Tur.), Latiševs, Lucis (oba Lot.). Fauly: 17:22. Trestné hody: 17/20 - 8/8. Trojky: 3:6. Doskoky: 33:27. Diváci: 2000.
Budučnost Podgorica - Iurbentia Bilbao 65:67 (16:13, 37:31, 58:45).