Nymburk prohrál i v odvetě a v Lize FIBA končí

NYMBURK

Cesta nymburských basketbalistů Ligou FIBA skončila v osmifinále na štítu Dynama Petrohrad. Úřadující český mistr po úterní porážce v Rusku o osm bodů prohrál i v domácí odvetě 86:90 a s evropskou scénou se letos loučí. Petrohrad naopak potvrdil svoji suverenitu. Vyhrál i šestnácté utkání v soutěži a dál má stoprocentní bilanci.

Ilustrační foto.

Nymburští se po úterní porážce v Petrohradu těšili, že se s uzdraveným pivotem Jiřím Zídkem vrátí na palubovku síla, která potrápí Dynamo v ofenzivě a pod vlastním košem zastaví obávané duo Veremenko-Aškrabič. Nymburk ztratil první utkání na ruské půdě právě v podkošových soubojích.

Ovšem i v dnešní nymburské odvetě domácí zastavovali petrohradské obry jen velmi těžko. Díky rychlému protiútoku a bleskovým kombinacím se Dynamo rychle dostávalo až k domácímu koši a především výtečný Bosňan Aškrabič s vydatnou podporou Coty, McCartyho a nahrávače Stefanssona pomáhali Petrohradu od sedmé minuty držet mírný náskok, kterému ale český mistr nedovolil narůst na víc než šest bodů.

Středočeši drželi s favoritem krok především díky vysoké úspěšnosti střelby ze všech pozic. Nymburk se pod košem mohl opřít o čtrnáctibodový příspěvek pivota Zídka, prvního českého vyslance ve slavné NBA pak podpořili i další tradiční opory Johnson s kapitánem Whitfieldem. Čtyřbodová ztráta slibovala před druhým poločasem drama.

Našlapanou halu hned po návratu ze šaten rozpumpoval trojkou Whitfield, ale pak si český tým vybral slabší chvilku. Petrohrad využil nymburských chyb v rozehrávce, nekompromisně trestal každou z nich a po dvou minutách hřál Dynamo díky šňůře 9:0 už desetibodový náskok, dosud největší v utkání. Právě tady se zápas lámal v petrohradský prospěch.

Domácí publikum, v kterém údajně byli i skauti ze čtyř klubů NBA, pak rozlítilo několik sporných výroků trojice arbitrů a rozhozený nymburský tým do hry nevrátila ani zónová obrana. Hosté do závěrečné desetiminutovky vkročili s desetibodovým vedením.

Unavený tým trenéra Ježdíka už těžko hledal recept na obrat, i když mu v samém závěru k vytouženému vítězství mnoho nechybělo. Petrohrad ve čtvrté čtvrtině takřka bezchybně zakončoval každou útočnou akci, ale i domácí ze sebe ještě vydolovali poslední zbytky sil.

Whitfield se Zídkem v poslední minutě Nymburk dvakrát přiblížili na dohled pěti bodů, Whitfield pak necelých dvacet vteřin před koncem snížil trojkou na 85:88. Ovšem Cota vzápětí dvěma šestkami vrátil Petrohradu potřebný klid a nasměroval favorita do čtvrtfinále.

Osmifinále Ligy FIBA:
ČEZ Basketbal Nymburk - Dynamo Petrohrad 86:90 (20:23, 43:47, 61:71)
Nejvíce bodů: Zídek 22, Johnson 21, Whitfield 16, Nečas 11 - Aškrabič 19, McCarty a Cota po 18, Ivanov 12, Stefansson 11. Rozhodčí: Schwarz (Něm.), De Coster (Belg.), Cerebuch (It.). Fauly: 28:21. Pět chyb: 40. Johnson (Nymburk). Trestné hody: 20/15 - 27/16. Trojky: 9:4. Diváci: 1600. Nejlepší hráč: McCarty (Petrohrad). Konečný stav série: 0:2.