Šampioni z Opavy zahájil NBL vydřenou výhrou po prodloužení v Ostravě

Opavští obhájci titulu vstoupili do nového ročníku basketbalové ligy vydřenou výhrou v Ostravě 102:96 po prodloužení. Tým trenéra Petra Czudka po nevydařené druhé čtvrtině prohrával ještě v závěru třetí části o 14 bodů, ale vrátil se do zápasu a v nastavené pětiminutovce i díky 12 bodům kapitána Jakuba Šiřiny rozhodl.

Jakub Šiřina a trenér Petr Czudek (vpravo) po zisku mistrovského titulu pro Opavu. Ilustrační foto

Vicemistrovský Děčín naopak prodloužení nezvládl a prohrál doma s Pardubicemi 111:112. Normální hrací doba neurčila vítěze ani v hale Slavie, kde domácí nováček minulé sezony porazil letošní debutanty z Písku 115:112. Výrazně zvítězil pouze exmistrovský Nymburk, který vyhrál v hale Olomoucka 108:68. Bodově nejchudší zápas prvního hracího dne se hrál na Folimance, kde USK zdolal brněnské vítěze základní části minulé sezony 64:62.

Šiřina byl s 28 body nejlepším střelcem slezského derby, v němž mistrovský celek nejprve vedl až o deset bodů, ale druhou desetiminutovku prohrál 9:27. Zápas v té době ovládali Američané v ostravském dresu. Chase Jeter a Eliah Weaver se celkem podělili o 39 bodů (20+19), třetí zámořská posila Elyjah Williams se blýskl 16 body a 10 doskoky.

Blíž k výhře v základní době měla přesto nakonec Opava, ale ztratila náskok 79:73. I v prodloužení se oba týmy vystřídaly ve vedení, ale závěr vyšel mistrovi. Šiřina v nastavení proměnil všech sedm trestných hodů, v zápase minul jen tři z 19 a jeho tým celkově ze šestek zaznamenal 40 bodů.

V Děčíně sedm hráčů nastřílelo 20 nebo více bodů, domácím lídrem byl kapitán Tomáš Pomikálek s 23 body a 14 doskoky, Anthony Walton mu sekundoval s 21 body, 13 doskoky a 6 asistencemi. Střelcem zápasu byl Bryce Alford s 29 body a pěti trojkami, Joseph Brink zaznamenal double double za 21 bodů a 10 doskoků. Zápas rozhodl těsně před koncem čtrnáctou pardubickou trojkou v zápase Matěj Burda.

Slavia měla také tři dvacetibodové střelce v čele s lídrem Lesleym Varnerem, autorem 28 bodů. Píseckým Sršňům nestačil ani skvělý výkon Martina Svobody, který dal 38 bodů a k tomu doskočil 10 míčů. V utkání padlo po 13 trojkách na každé straně, domácí Michal Mareš trefil šest ze sedmi pokusů.

Výhru Nymburka řídil Jitaurious Gordon, 22 bodů stejně jako on přitom dali za domácí Olomoucko Elbert Matthews i David Škranc. Rozdíl byl ve vyrovnanosti kádrů. Domácí náhradníci dali osm bodů, Nymburští 52.