Česko - Finsko 31:21Vstup do kvalifikace na jedničku. Házenkářky vyhrály o deset gólů

Očekávaným vítězstvím zahájily české házenkářky účinkování v kvalifikaci ME 2024. Na úvod skupiny ve Zlíně porazily Finsko 31:21, když do výsledku promítly svou lepší herní kvalitu i značnou střeleckou chuť. Další zápas reprezentantky čeká hned v neděli v Portugalsku.

Česká házenkářka Kamila Kordovská během utkání s Finskem.

Po čtyřech minutách Česko vedlo 4:1, když mu perfektně vycházely brejky a Finky nedostávaly prostor proti důrazné obraně. Reprezentantky se prosazovaly i z postupného útoku, zakončení na sebe brala nejčastěji Cholevová a po čtvrthodině měly k dispozici pohodový náskok sedmi gólů (11:4).

Zastavit domácí tým dlouho nedokázalo ani střídání finských brankářek, úspěšnost Kosonenové i Wolffové padala pod patnáct procent. Teprve ke konci první půle ztratila česká střelba přesnost a do hry se promítaly chybičky.

Soupeřky ožily a docela rychle stáhly manko na třígólový rozdíl. „Začátek nám vyšel skvěle, pak jsme ale polevily rychlostně a začaly hodně ztrácet míče. Finky se dravostí vrátily do zápasu,“ přibližovala autorka šesti českých branek Veronika Malá.

Ani po změně stran už nebyla k vidění tak výrazná dominance národního týmu. Herní houževnatost Finsku stačila, aby před 1520 diváky drželo na zlínské palubovce krok. Až šňůra čtyř tref, k níž pomohly i výtečné zákroky náhradnice Novotné v brance, vrátila na českou stranu klid.

V 50. minutě byl stav 26:18 a o vítězství domácích už nebylo pochyb. Na závěr si zahrála i děvčata z lavičky a konečný rozdíl ve skóre činil deset gólů. „Mohly jsme vyhrát ještě výrazněji, ale až na pár technických chyb se nám povedlo naplnit takticky záměr a jsme rády za takový začátek kvalifikace,“ líčila kanonýrka vítěze Charlotte Cholevová.

Veronika Malá z Česka a Ilona Kosonenová z Finska během kvalifikačního duelu o postup na ME házenkářek. Vzadu Finka Ella Valkamová.