Enge vyhrál na závěr sezóny A1 GP závod v Šanghaji

ŠANGHAJ

Tomáš Enge vyhrál na závěr jedenáctidílného seriálu A1 Grand Prix hlavní závod v Šanghaji. Pilot se zkušenostmi z formule jedna porazil o 6,721 sekundy vítěze sprintu Alexe Yoonga z Malajsie a získal pro Českou republiku první triumf v premiérovém ročníku formulové série národů. Ve sprintu obsadil Enge šesté místo a Česko bylo v konečné klasifikaci zemí dvanácté.

Liberecký pilot Enge reprezentoval Česko ve všech závodech A1 Granx Prix kromě zahajovacího dílu v Brands Hatch, kde jel syn majitele týmu Antonína Charouze Jan. Dosud nejlepšími Engeho výsledky byla třetí místa v hlavním závodě v Sepangu a následně ve sprintu v Dubaji.

Před třemi týdny v USA nedokončil někdejší jezdec zámořské série IRL ani jeden závod, dnes však zazářil. Ve sprintu na 15 kol na okruhu pro Velkou cenu Číny formule jedna ztratil devětadvacetiletý Enge přes dvacet sekund na Yoonga, hlavní závod však patřil pouze jemu.

Okamžitě po startu se z šesté pozice propracoval na čtvrtou a od třetího do pátého okruhu na vedoucího malajsijského jezdce útočil. Yoonga poté Enge v šestém kole předstihl a až do cíle v třicátém okruhu před sebe nikoho nepustil.

Druhý ročník formulového seriálu A1 Grand Prix odstartuje v září na okruhu v nizozemském Zandvoortu. Podle Charouze by se jeden ze závodů měl jet i v České republice, na čemž se český manažer podle svých slov v listopadu dohodl se zakladatelem seriálu šejkem Hašírem Maktúmem al Maktúmem.