Neuvěřitelné drama! Verstappen v posledním kole předjel Hamiltona a je mistrem světa

Max Verstappen z Red Bullu vyhrál dramatickou Velkou cenu Abú Zabí formule 1 a po bitvě v posledním kole závěrečného závodu sezony se stal poprvé mistrem světa. Nizozemský pilot rozhodl o premiérovém triumfu díky čerstvé sadě nejměkčích pneumatik, kterou vyměnil pět kol před koncem při jízdě za safety carem. Díky nim předjel v posledním kole restartovaného závodu rivala Lewise Hamiltona z Mercedesu. Brit skončil druhý a rekordního osmého titulu v kariéře se nedočkal.

Max Verstappen slaví titul mistra světa.

Čtyřiadvacetiletý rodák z Hasseltu vybojoval desáté vítězství v sezoně, dvacáté v kariéře a ukončil pětiletou vládu Hamiltona ve formuli 1. V konečné klasifikaci měl i díky nejrychlejšímu kolu v závodě o osm bodů více než jeho rival. Triumf v Poháru konstruktérů získal Mercedes, který mezi týmy uspěl poosmé za sebou.

Start závodu se povedl nejlépe druhému Hamiltonovi, který se díky lepší akceleraci dostal v první zatáčce před Verstappena. Nizozemec se mu to snažil vrátit, při předjížděcím manévru ale Brita vytlačil a tomu nezbylo nic jiného, než se vrátit před něj za cenu zkrácení tratě. Vedení závodu Hamiltona ale nijak nepotrestalo a ponechalo jej ve vedení.

Verstappen, který navíc musel od kvalifikace jet na červené, nejměkčí směsi, začal postupně ztrácet a zajel ve 14. kole pro nové pneumatiky. Na jeho zastávku zareagoval i Mercedes, jenž Hamiltona také povolal k pit stopu, a Brit dál navyšoval náskok.

Verstappenovi pomohl ve 20. kole týmový kolega Sergio Pérez, který se na opotřebovaných pneumatikách srdnatě bránil před Hamiltonem. Přestože Nizozemec stáhl ztrátu na necelé dvě sekundy, v dalších kolech mu pilot Mercedesu opět ujížděl.

V 36. kole skončil Antonio Giovinazzi z Alfy Romeo a vedení závodu aplikovalo režim virutálního safety caru. Verstappen nasadil čerstvé tvrdé pneumatiky, a i když zpočátku Hamiltona doháněl, Brit náskok dál pohodlně držel nad 11 sekund.

Max Verstappen v posledním závodě sezony.

Když už se zdálo, že si dojede pro rekordní osmý titul, kterým by se osamostatnil v čele historického žebříčku před Michaelem Schumacherem, po souboji s Mickem Schumacherem havaroval Nicolas Latifi a na trať vyjel zpomalovací vůz. Red Bull toho využil a nasadil Verstappenovi nejměkčí směs.

Poté co vedení závodu povolilo k nevoli Mercedesu předjet vozům o kolo zpět zpomalovací vůz, zařadil se Verstappen přímo za Hamiltona. V posledním kole došlo na restart závodu a Nizozemec na čerstvějších a rychlejších pneumatikách Brita udolal.

Nepovedenou rozlučku s kariérou zažil v Abú zabí Kimi Räikkönen. Světovému šampionovi z roku 2007 selhaly ve 27. kole brzdy a musel vůz odstavit v boxech Alfy Romeo. Finský pilot při rekordním 349. startu závod nedokončil. Později odstoupil i George Russell, který se loučil s Williamsem a od příští sezony bude jezdit za Mercedes.

9. Ocon (Fr./Alpine) -1:04,026
10. Leclerc (Mon./Aston Martin) -1:06,057.
Vizitka Maxe Verstappena
Datum a místo narození: 30. září 1997, Hasselt (Belgie)
Státní příslušnost: Nizozemsko
Výška a váha: 181 cm, 72 kg
Tým: Red Bull
Kariéra v F1: Toro Rosso (2014-16), Red Bull (od 2016)
Největší úspěchy: mistr světa 2021, vítěz 20 závodů
Bilance v F1: 141 závodů, 20 vítězství, 60 umístění na stupních vítězů, 13 pole positions
Ostatní: jezdec vyznačující se agresivním a riskantním stylem jízdy, před pěti lety se ve Španělsku ve věku 18 let a 228 dnů stal nejmladším vítězem Velké ceny v historii; syn bývalého nepříliš úspěšného nizozemského jezdce F1 Jose Verstappena začal závodit jako čtyřletý na motokárách, v nichž dříve soutěžila i jeho belgická matka; do světa formulí poprvé nahlédl v roce 2013, vyzkoušel různé soutěže včetně seriálu F3, v níž ve své jediné sezoně obsadil celkové třetí místo; ve formuli 1 debutoval v březnu 2015 v Austrálii a ve věku 17 let a 166 dnů se stal nejmladším pilotem v historii; během druhé sezony vyměnil v sesterské stáji Red Bull Rusa Daniila Kvjata a hned první start proměnil v Barceloně ve výhru; v předchozích dvou ročnících skončil celkově třetí, což bylo jeho dosavadní maximum v seriálu; letos vyhrál deset závodů, osmkrát dojel druhý; loni vyvrátil spekulace, že by mohl odejít do Mercedesu či Ferrari, a prodloužil smlouvu s Red Bullem do roku 2023; má vlastní stránky www.verstappen.com.