Salač ve zkrácené Velké ceně Portugalska opět bodoval na 14. místě

Filip Salač obsadil ve zkrácené a deštěm ovlivněné Velké ceně Portugalska čtrnácté místo a podruhé za sebou získal v závodě mistrovství světa třídy Moto2 dva body. V královské MotoGP si pro první vítězství v sezoně dojel úřadující mistr světa Fabio Quartararo z Francie.

Fabio Quartararo vyhrál Velkou cenu Portugalska ve třídě MotoGP

Závod Moto2 v Portimau výrazně ovlivnilo počasí. Na mokré trati došlo v úvodu devátého z 23 vypsaných kol k hromadnému pádu téměř desítky jezdců ve vedoucí skupině a závod byl zastaven. Restartován byl na sedm kol, ale závodníci zapletení do nehody do něj už vyjet nemohli, protože se nedostali ve stanoveném limitu do depa. Jeden motocykl dokonce vzplál.

Na trať se znovu vydalo jen 17 závodníků včetně Salače. Český jezdec startoval do původního závodu z 19. místa a propadl se do třetí desítky, pádu se ale vyhnul a mohl po pauze pokračovat. Po restartu však Salač stejně jako jeho kolega z týmu Gresini Racing Alessandro Zaccone pravděpodobně doplatili na špatnou volbu pneumatik a výrazně ztráceli. Dojeli na posledních dvou místech a bodovali pouze díky pádům jezdců před nimi. Dvacetiletý Salač zopakoval 14. místem svůj nejlepší výsledek po přestupu do Moto2, který zaznamenal před dvěma týdny v Austinu.

"Domluvili jsme se s týmem, že pojedeme na mokrých pneumatikách. To byla chyba, modlil jsem se, aby pršelo, ale nevyšlo to. Teď jsme sice celý tým za hlupáky, ale kdyby zapršelo, byli bychom na pódiu. Chyba celého týmu, nebudu to na nikoho svádět, jsme jeden tým," uvedl v tiskové zprávě Salač.

Na suché trati neměl s pneumatikami na mokro proti soupeřům se "slicky" šanci, na čelo ztratil téměř dvě minuty. "Na mokrých pneumatikách se nedalo jet, hodně to klouzalo. Kdo to zažil, ví, jaké to je. Jsem rád, že jsem alespoň předjel svého týmového kolegu," dodal jediný český účastník MS.

Pro první výhru v kariéře si v nestandardním závodě dojel Joe Roberts, jenž se stal prvním americkým vítězem závodu prostřední třídy od roku 1990 a prvním po 11 letech v jakékoli kategorii. Ital Celestino Vietti díky druhému místu zvýšil vedení v mistrovství světa na 20 bodů.

Závod MotoGP vyhrál Quartararo před krajanem Johannem Zarcem. Díky prvnímu vítězství v sezoně se obhájce titulu posunul do čela světového šampionátu. Se ziskem 69 bodů se dělí se o vedení se Španělem Álexem Rinsem, který se po startu z 23. pozice probojoval v Portimau na čtvrté místo.

Quartararo si dojel pro první vítězství od loňského srpna se suverénním náskokem více než pěti sekund před Zarcem, který startoval z pole position. Kolizí a pádem skončil boj o stupně vítězů pro Jacka Millera a předloňského šampiona Joana Mira, kteří spolu se Zarcem stíhali Quartarara, ale sedm kol před koncem Australan v zatáčce upadl a španělského jezdce srazil.

Velká cena Portugalska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Portimau: