Hlavní obsah

Williams bojuje s nadváhou. Řešení je snadné, ale potřebuje čas, vědí v týmu

Tradiční britská stáj formule 1 má problém. Williams vstoupil do sezony plné novinek levou nohou. Po loňských úspěších nedokázal své monoposty ideálně připravit na závody podle nových pravidel a regulací. Oproti ostatním vozům mají williamsy nadváhu asi 28 kilogramů, a přestože v týmu vědí, kde je problém a jak ho odstranit, náprava nepřijde v nejbližších týdnech.

Foto: Asanka Brendon Ratnayake, ČTK/AP

Alex Albon z Williamsu na okruhu v Austrálii

Článek

Minulý rok, kdy ještě platila stará pravidla a monoposty byly větší a těžší, si Williams vedl nad očekávání dobře. Carlos Sainz dokázal dvakrát dojet na pódiu a britská stáj skončila v konečném pořadí jako „best of the rest“ – nejlepší ze středopolových týmů.

Letos se ale problémy objevily ještě před začátkem sezony. O nadváze monopostu se mluví už od konce ledna, kdy Williams vynechal první předsezonní testy v Barceloně. Zatímco ostatní týmy postupně hlásily, jak se jim daří snižovat hmotnost a přibližovat se minimální povolené váze 768 kilogramů, Williamsu se to do úvodního závodu nepodařilo. Jen kvůli nadváze zhruba 28 kilogramů ztrácel asi sekundu na kolo oproti nejrychlejším týmům.

Problém by se podle šéfa stáje Jamese Vowlese dal vyřešit poměrně snadno. Snížení hmotnosti monopostu totiž není technicky složité, kvůli rozpočtovému stropu ho ale musí tým odlehčovat postupně a spojit odlehčování s nasazováním nových vylepšení.

„Není složité snížit hmotnost. Už teď mám plnou schránku návrhů a kroků, které by nejen odstranily nadváhu, ale dokázaly by nás dostat i pod minimální limit. Kdybychom závodili ve světě bez rozpočtového stropu, už bychom na tom pracovali a za pár týdnů by bylo hotovo. Bohužel ale v takovém světě nežijeme,“ postěžoval si Vowles po Velké ceně Austrálie.

Podle něj je efektivnější snižovat hmotnost vozu postupně spolu s nasazováním nových dílů a výměnou komponentů na konci jejich životnosti. To naznačuje, že nadváha monopostu není způsobena jedinou konkrétní částí.

Problémem je i vývoj a dovoz nových komponentů z továrny v britském Grove. To všechno totiž spadá do rozpočtového stropu a mohlo by omezit schopnost týmu vyvíjet další vylepšení v závěru sezony. A to si v prvním roce nových pravidel, kdy může jediný nový nápad znamenat výrazný výkonnostní skok, nemůže dovolit.

Tým, který po minulé sezoně označil páté místo v Poháru konstruktérů za nový standard, tak letos bude ještě nějakou dobu bojovat o každý bod. Do druhého závodu sezony v Číně přijede Williams jako jeden ze tří týmů, které na první body stále čekají. Ocitl se tak v nelichotivé společnosti nováčka z Cadillacu a Aston Martinu, jenž je zatím největším zklamáním začátku sezony. Williams mu ale v tomto ohledu dýchá na záda.

Formule 1 2026

Letošní sezona seriálu formule 1 se koná v termínu od 8. března (Velká cena Austrálie) a končí 6. prosince (Abú Zabí). Titul obhajuje Brit Lando Norris a jeho stáj McLaren.

Související témata: