Motocyklistům na Dakaru vládne znovu Coma

NASCA

Španěl Marc Coma se znovu ujal na Rallye Dakar vedení v kategorii motocyklů. Na stroji KTM v pátek obhájce prvenství vybojoval páté letošní etapové vítězství a dva dny před koncem závodu předstihl o minutu a 35 sekund dosud vedoucího Cyrila Desprése z Francie. Ten dnes dojel až čtvrtý, Coma jej na 245 km dlouhé rychlostní zkoušce porazil bezmála o čtyři minuty.

Španělský motocyklista Marc Coma

V kategorii automobilů i sedmý nejlepší čas naopak stačil Stéphanu Peterhanselovi z Francie ve voze Mini k udržení vedení. Rekordman v počtu vítězství na Dakaru musel vyhrabávat uvíznutý stroj z písku a ztratil zhruba čtvrthodinu. Nyní má přesně dvacetiminutový náskok před Španělem Nanim Romou, kterého v peruánských dunách potkalo totéž a z manka ubral jen necelé tři minuty. Etapové vítězství vybojoval podruhé letos Američan Robby Gordon v hummeru.

První místo v soutěži kamiónů si pátým etapovým prvenstvím upevnil Nizozemec Gerard de Rooy v iveku. Nejlepší z českých posádek byl tým pilota Jaroslava Valtra v liazu, který se potřetí za sebou vešel do desítky a své maximum posunul na šesté místo. Martin Kolomý s tatrou dojel jedenáctý a v průběžném pořadí udržel pozici české jedničky s nadějí na posun na šesté místo, protože čtvrteční vítěz a dosud čtvrtý Andrej Karginov zapadl s kamazem v dunách.

Rallye Dakar - 12. etapa: Arequipa - Nasca (504 km/měřený úsek 245 km)