Lorenzo je mistrem světa v MotoGP, Elías v Moto2

Španělští motocykloví jezdci Jorge Lorenzo a Toni Elías si v neděli v Malajsii zajistili tituly mistrů světa ve svých třídách. Lorenzo má po třetí příčce z okruhu v Sepangu nedostižný náskok v královské kubatuře Moto GP, Elías ovládl premiérový ročník Moto2.

Španěl Jorge Lorenzo.

V této nové třídě se opět dařilo Karlu Abrahamovi, jenž po bronzové příčce z Japonska tentokrát dojel šestý. Ve stopětadvacítkách bodoval i druhý český jezdec v seriálu MS sedmnáctiletý Jakub Kornfeil, který skončil čtrnáctý.

Lorenzovi ke korunovaci tři závody před koncem sezony pomohla neúčast krajana Daniho Pedrosy, jenž má zlomenou klíční kost a závod vynechal. Třiadvacetiletý Lorenzo proto nemusel se svou yamahou na trati tolik riskovat a po polovině závodu přepustil čelní pozici Italům Valentinu Rossimu a Andreovi Doviziosovi.

"Dnes je můj nejšťastnější den v životě, už se těším, jak to oslavím. Těžko to teď můžu vyjádřit slovy," rozplýval se Lorenzo, jehož z boxů vítal tým oblečený do kostýmů na motivy postaviček z videoher, zatímco šťastný jezdec držel nápis "Game over".

Z již 105. vítězství se nakonec radoval devítinásobný šampion Rossi, jenž část sezony vynechal kvůli zlomené noze. V průběžném pořadí se posunul na třetí místo.

Abraham dojel šestý

Ve třídě Moto2 nebodoval jediný Elíasův možný konkurent Julián Simón a svého krajana již nemůže bodově dostihnout. Simón sice vyhrál sobotní kvalifikaci, v závodě měl ale kolizi, která jej srazila až do třetí desítky pořadí.

Sedmadvacetiletému Elíasovi, jenž v šampionátu vyzkoušel již všechny kubatury, tak nemuselo ani vadit, že prohrál boj o stupně vítězů a skončil čtvrtý. Premiérové prvenství v sezoně si připsal Ital Roberto Rolfo před Alexem De Angelisem.

Abraham stejně jako v Japonsku startoval ze sedmé pozice, ale v početném poli závodníků si nejprve mírně pohoršil. "V nájezdu do první zatáčky jsem brzdil příliš brzy a soupeři šli přese mne. Najednou jsem byl někde kolem čtrnáctého místa. Pak jsem se ale srovnal, dostal se do tempa a začal postupovat dopředu," popsal úvodní kola Abraham.

Od té doby se držel ve skupině bojující o páté místo, na které se vyhoupl po polovině závodu. Nakonec jej v závěru těsně předstihl Alex Debón, i tak si český jezdec z týmu Cardion AB dojel již pro páté letošní umístění v elitní desítce. "Byl to těžký závod. Navíc počasí bylo strašné. Hrozné vedro a dusno, takže jsem dojížděl do cíle zcela vyčerpaný, ale někteří soupeři na tom byli ještě hůř," upozornil na nelehké podmínky v Malajsii.

Kornfeil si polepšil

Nejslabší kubaturu do 125 ccm vyhrál Španěl Marc Márquez na derbi. Díky osmému letošnímu prvenství se tři závody před koncem sezony vrátil do čela klasifikace. Španělskou nadvládu v nejslabší třídě podtrhli druhý Pol Espargaró a třetí Nicolás Terol.

Kornfeil si proti kvalifikaci polepšil o pět příček. V závěru na své aprilii svedl souboj s Němcem Marcelem Schotterem a cílem projeli oba v rozmezí jediné tisíciny sekundy. Po přezkoumání cílové fotografie nakonec skončil Kornfeil před svým soupeřem a připsal si do hodnocení seriálu další dva body. Celkově v sezoně bodoval již popáté a spravil si chuť po minulé GP Japonska, kterou nedokončil.

Velká cena Malajsie, 14. závod MS silničních motocyklů:
Do 125 ccm: 1. Márquez 40:29,035, 2. P. Espargaró (oba Šp./Derbi) -2,341, 3. Terol (Šp./Aprilia) -3,656, 4. Vázquez (Šp./Derbi) -6,780, 5. Smith (Brit./Aprilia) -7,133, 6. Cortese (Něm./Derbi) -7,297, ...14. Kornfeil (ČR/Aprilia) -54,634.
Průběžné pořadí MS (po 14 ze 17 závodů): 1. Márquez 247 b., 2. Terol 244, 3. P. Espargaró 235, 4. Smith 171, 5. Cortese 132, 6. Rabat (Šp./Aprilia) 127, ...17. Kornfeil 20.
Moto2: 1. Rolfo (It./Suter) 41:09,412, 2. De Angelis (San Marino/Motobi) -0,040, 3. Iannone (It./Speed Up) -5,915, 4. Elías (Šp./Moriwaki) -6,322, 5. Debón (Šp./FTR) -11,912, 6. Abraham (ČR/FTR) -12,458.
Průběžné pořadí MS (po 14 ze 17 závodů): 1. Elías 262, 2. Simón (Šp./Suter) 168, 3. Iannone 163, 4. Lüthi (Švýc./Moriwaki) 138, 5. Corsi (It./Motobi) 119, 6. Cluzel (Fr./Suter) 101, ...14. Abraham 59.
MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 41:03,448, 2. Dovizioso (It./Honda) -0,224, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -6,035, 4. Spies (USA/Yamaha) -13,676, 5. Bautista (Šp./ Suzuki) -15,402, 6. Hayden (USA/Ducati) -18,826.
Průběžné pořadí MS (po 15 z 18 závodů): 1. Lorenzo 313, 2. Pedrosa (Šp./Honda) 228, 3. Rossi 181, 4. Stoner (Austr./Ducati) 180, 5. Dovizioso 179, 6. Spies 152.