Mistrem světa MotoGP se ve Valencii stal poprvé Ital Bagnaia

Mistrem světa MotoGP se stal italský jezdec Francesco Bagnaia. První titul v královské třídě si zajistil devátým místem v závěrečném závodě sezony Velké ceně Valencie. Vyhrál domácí Španěl Álex Rins.

Mistrem světa MotoGP se stal italský jezdec Francesco Bagnaia.

Pořadí šampionátu Moto2 ovládl Španěl Augusto Fernández a získal první titul. K celkovému triumfu mu pomohl pomohl pád Japonce Aie Ogury. Český jezdec Filip Salač zakončil ročník bodovaným 13. místem.

Pětadvacetiletý Bagnaia do závodu odstartoval s náskokem 23 bodů před Francouzem Fabiem Quartararem, kterému k obhajobě titulu čtvrté místo nestačilo. Bagnaia nakonec ovládl šampionát s náskokem 17 bodů.

Bagnaia, který už má na kontě titul v Moto2 z roku 2018, se stal prvním italským šampionem MotoGP od posledního triumfu sedminásobného mistra světa Valentina Rossiho v roce 2009. Jezdec Ducati navíc ukončil padesátileté čekání Itálie na triumf italského závodníka na italském stroji, což se dosud naposledy podařilo v roce 1972 legendárnímu Giacomu Agostinimu na stroji MV Agusta.

Rins vyhrál podruhé v sezoně a postaral se o vítěznou rozlučku Suzuki s MotoGP, kde japonská značka bude od příštího roku chybět. Druhý byl Jihoafričan Brad Binder, třetí skončil Jorge Martín.

Moto2 rozhodla Ogurova chyba 18 kol před koncem. Japonský jezdec v zatáčce upadl a závod pro něj skončil. V tu chvíli mu patřila druhá příčka, ale přesto musel útočit, protože před Velkou cenou Valencie na Fernándeze ztrácel 9,5 bodu.

Pětadvacetiletý Fernández, který od nového ročníku bude jezdit v MotoGP, nakonec obsadil druhé místo. Pro třetí vítězství v sezoně si dojel jeho krajan Pedro Acosta. Třetí příčku obsadil Tony Arbolino z Itálie.

Salač si v konečném pořadí oproti startu o tři příčky polepšil a připsal si tři body za třináctou příčku. Dvacetiletý český nováček, kterého stále trápily bolesti rukou zraněných v předchozím závodě v Malajsii, obsadil v šampionátu 20. příčku.