Motocyklista Pešek dojel na Sachsenringu třetí

SACHSENRING

Český motocyklový jezdec Lukáš Pešek obsadil třetí místo v závodu mistrovství světa kubatury do 125 ccm. Na německém okruhu Sachsenring zvítězil po dramatickém souboji tříčlenné vedoucí skupinky Ital Mattia Pasini před Španělem Alvarem Bautistou, Pešek ztratil na první místo 111 tisícin sekundy.

Pešek se tak potřetí v kariéře dostal na stupně vítězů. V letošní sezóně už obsadil druhé místo v Jerezu a třetí v Mugellu, v průběžné klasifikaci je stále šestý. Český jezdec po červnovém úspěchu v italském Mugellu podruhé v kariéře vyhrál kvalifikaci, ale dnes opět potvrdil, že starty nejsou jeho silnou stránkou.

Krátce po zahájení závodu se propadl na šesté místo, ale žádnou závažnou ztrátu nenabral a záhy byl opět v těsném kontaktu s nejlepšími. V pátém kole převzal nakrátko vedení, o které ho pak ale připravili Pasini a Bautista, suverénně vedoucí muž MS nejslabší kubatury. Pešek se s nimi držel v čele a souboj vedoucí trojice, která postupně zvyšovala náskok před zbytkem pole, v závěru gradoval.

V předposledním okruhu se dvacetiletý rodák z Prahy dostal na první místo ještě jednou, ale oba soupeři ho znovu záhy předjeli a těsný dojezd pro sebe o jedinou setinu sekundy rozhodl Pasini. Další český zástupce ve třídě do 125 ccm Karel Abraham do cíle nedojel, v 17. kole spadl.

MotoGP vyhrál fenomén Rossi

Do čela průběžného pořadí kubatury do 250 ccm se posunul španělský jezdec Jorge Lorenzo. Na Sachsenringu mu k tomu stačila třetí pozice, protože dosud vedoucí Ital Andrea Dovizioso dojel čtvrtý. Podruhé v sezoně zvítězil Japonec Juki Takahaši, který měl v cíli před druhým Alexem de Angelisem ze San Marina minimální náskok 58 tisícin sekundy. Jakub Smrž dojel na bodovaném čtrnáctém místě, v celkové klasifikaci je o jednu příčku výše.

V královské třídě MotoGP uspěl letos počtvrté a celkově potřiaosmdesáté v kariéře Ital Valentino Rossi, který vyhrál vyrovnaný souboj čtyř jezdců a stále si udržuje naději na obhajobu titulu. Sedm závodů před koncem ztrácí na vedoucího Američana Nickyho Haydena 26 bodů. Do závodu nezasáhl dvacetiletý Australan Casey Stoner, který musel po pádu v dopoledním tréninku do nemocnice s odřeninami a podezřením na otřes mozku.

Příštím dílem světového šampionátu bude po pětitýdenní pauze 20. srpna Velká cena České republiky v Brně, jen třída MotoGP má mezitím na programu ještě závod v USA, který se pojede za týden v Laguna Seca.