Salač dojel v Moto2 v Barceloně třináctý, průběžné desáté místo neudržel

Filip Salač obsadil v motocyklové Velké ceně Katalánska třinácté místo a bodoval ve čtvrtém závodě mistrovství světa za sebou. Český pilot zajel třetí nejlepší výsledek v sezoně Moto2 a o dvě příčky zaostal za svým maximem z předminulé Grand Prix v Jerezu. V Barceloně se poprvé v sezoně radoval z vítězství Japonec Ai Ogura, druhý Sergio García ze Španělska si upevnil vedení v šampionátu. Královskou třídu MotoGP ovládl italský mistr světa z předchozích dvou sezon Francesco Bagnaia a rehabilitoval se za sobotní sprint, ve kterém v posledním kole ve vedení upadl.

Závodník Filip Salač na archivním snímku.

Salač se po startu ze 17. místa držel od počátku na bodovaných pozicích a postupně mu několik pádů soupeřů napomohlo k posunu až na desátou příčku. Na zemi skončil mimo jiné i dosud třetí muž MS Fermín Aldeguer ze Španělska, který havaroval z čelní pozice ve chvíli, kdy si průjezdem prodloužené zatáčky odpykával trest za porušení traťových limitů.

V závěru se ale Salač, který od pádu v kvalifikaci na minulých závod ve Francii laboruje se zraněním pravého zápěstí, propadl. Od první desítky jej dělily zhruba čtyři sekundy. „Ruka byla v pohodě a vůbec mě neomezovala,“ řekl Salač v rozhovoru s televizí Nova Sport.

Problém představovala zadní pneumatika, ačkoliv se na ni v závodě soustředil. „Měl jsem dobrý start, což bylo z těch zadních pozic velmi důležité, a první kola jsem se snažil hlavně šetřit zadní pneumatiku. Říkal jsem si, že počkáme na poslední kola. Ale bohužel čtyři pět kol před koncem, když jsem byl tak na desátém místě, mi ta zadní guma odešla. Dojet ta poslední kola a nespadnout, to bylo opravdu těžké a na hraně. Jsem rád, že jsem dojel,“ přiznal jezdec týmu ELF Marc VDS Racing. Doplnil, že jeho pneumatika ztratila oproti startu zhruba 900 gramů na hmotnosti.

Tovární jezdec Ducati Bagnaia prolomil na okruhu Catalunya dosavadní prokletí a vůbec poprvé se zde probojoval na stupně vítězů. V MotoGP byl v Barceloně nejlépe šestý v roce 2020 a ani v nižších kubaturách nikdy neskončil lépe. Po sobotní smůle v samotném závěru sprintu tentokrát dotáhl závod do vítězného konce, třetí triumf v sezoně vybojoval s náskokem 1,740 sekundy před suverénním lídrem šampionátu Jorgem Martínem a vrátil se za něj na druhé místo v průběžné klasifikaci po šesti závodech.

Už s velkým odstupem třetí skončil další domácí jezdec Marc Márquez. Šestinásobný šampion MotoGP navázal na druhá místa z předchozích dvou závodů, přitom startoval až ze čtrnácté příčky. V sobotu to ze stejné výchozí pozice dotáhl až na druhé místo za krajanem, vítězem kvalifikace a obhájcem loňského prvenství Aleixem Espargarem, v hlavním závodě ho o 52 tisícin sekundy nechal za sebou. K udržení druhé příčky v MS to Márquezovi nestačilo, Bagnaia jej přeskočil o dva body.

Ve třídě Moto3 zvítězil už počtvrté v sezoně kolumbijský jezdec David Alonso a vrátil se do čela pořadí před Španěla Daniela Holgada, který tentokrát dojel šestý.

Za týden je na programu Velká cena Itálie v Mugellu.

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně:

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se odehraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Chybět nebude ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.