Hlavní obsah

GLOSA: Německo je po dalším krachu na prahu reformy, vystoupení v Kataru zpackali všichni

2. 12. 2022 10:30

Dlouho omílané sportovní pravdy se stávají lží. Že je fotbal hra, kterou hraje dvaadvacet borců, ale vždy vyhraje Německo? Že jsou Němci turnajovým mužstvem? Ne, už ne. Země, která v historii vystoupala čtyřikrát na trůn pro mistra světa, shořela na třetím velkém šampionátu po sobě. Na probíhajícím mistrovství v Kataru vypadla stejně jako před čtyřmi lety v Rusku už v základní skupině, tyhle dva kolosální neúspěchy proložila krachem v osmifinále na Euru. Německo stojí na prahu nové reformy.

Foto: Sport.cz s využtím ČTK/AP Darko Bandic

Fotbalisté Německa zažili na MS další pohromu.Foto: Sport.cz s využtím ČTK/AP Darko Bandic

Článek

V osmdesátimilionové zemi přišly zásadní fotbalové změny v roce 2004 po bídném vystoupení na evropském šampionátu, kde parta tehdejšího kouče Rudiho Völlera mazala domů po porážce v posledním zápase skupiny od českých náhradníků. Důkladná analýza, nová koncepce a následná práce dovedly Němce znovu na vrchol, kterým se stalo zlato na mistrovství světa v roce 2014 v Brazílii. V posledních letech ale přešlapuje tahle velmoc na místě, nyní upadá do těžké deprese.

Kritika v zemi je drtivá. Kromě médií i hlavní trenér Hansi Flick ukazuje na to, že systém v mládeži nefunguje dobře. Všeobecně se ukazuje na to, že mužstvu chybí typičtí útočníci nebo kvalitní krajní obránci. Měla by přijít sebereflexe, podrobné vyhodnocení a nová nastavení.

Sestřih utkání MS Kostarika - NěmeckoVideo: Česká televize

Za blamáž v Kataru jsou vinni všichni. Už nastavení před turnajem působilo zvláštně. Zdálo se, že v německém táboře se řeší víc, zda má kapitán Manuel Neuer nastoupit s duhovou páskou na podporu sexuálních menšin než samotný duel s houževnatými Japonci.

Flick pak první utkání svým způsobem prokoučoval nepovedenými střídáními, po nichž se jeho parta sesypala. Když mu pak zásahy do sestavy vyšly v druhém vystoupení se Španělskem, před třetím utkáním s Kostarikou od nich zase upustil. Nenasadil od začátku útočníka do vápna Niclase Füllkruga, Joshua Kimmich hrál pravého beka, ačkoliv je považován hlavně za skvělého středního záložníka.

Přitom to v zápase vypadalo, že je v silách Němců, při vší úctě ke Kostarice, vypráskat Středoameričany podobně jako Španělé (7:0) a třeba se i zapojit do postupové tahanice vysokým skóre. Výhra 4:2 však byla málo.

Sestřih utkání MS Japonsko - ŠpanělskoVideo: Česká televize

Mimo jiné se potvrdilo, jak se mužstvo okolo veterána Thomase Müllera trápí v koncovce, což není náhlý problém. Do očí bijící pak byla nejistota stoperů a brankáře Neuera. Otázky, jak tyhle věci řešit, si musí Flick a spol. položit a reagovat.

Německo za rok a půl hostí mistrovství Evropy. Není čas na razantní přestavbu, ale Flick (případně někdo jiný) mohou některé zásadní kroky učinit. Potenciál v týmu dřímá, na šampionátu se například projevilo, jak klíčové úkoly přebírá stále ještě devatenáctiletý ofenzivní záložník Jamal Musiala. On je hráčem budoucnosti a nadějí Německa. Sám ale nic nezmůže.

Reklama