Ingebrigtsen vyhrál v Tokiu běh na 1500 metrů, štafety ovládlo USA

Nor Jacob Ingebrigtsen vyhrál v Tokiu běh na 1500 metrů v olympijském rekordu 3:28,32. Jasně porazil keňského mistra světa Timothyho Cheruiyota. V mužských i ženských štafetách na 4x400 metrů kralovali atleti Spojených států.

Jakob Ingebrigtsen se mohl radovat ze zlaté olympijské medaile

Patnáctistovka mužů se běžela nečekaně rychle bez velkého taktizování. Už v semifinále Abel Kipsang z Keni vylepšil olympijský rekord. Finále bylo ještě rychlejší a staral se o to hlavně Cheruiyot, který chtěl soupeře setřást ostrým tempem. Dvacetiletý mistr Evropy Ingebrigtsen se ho však držel a ve finiši ho hladce předstihl.

Nejmladší z rodinného klanu se koncentroval jen na tuto trať, přestože i na 5000 metrů má evropský rekord. Cheruiyotovi oplatil prohru z mimořádně rychlé olympijské generálky v Monaku. Třetí doběhl Brit Josh Kerr a navázal na dva triumfy slavného krajana a šéfa světové atletiky Sebastiana Coea.

Lasickeneová jako jediná zdolala 204 centimetrů

Lasickeneová letos vinou zdravotních potíží nebyla v zářivé formě, jen jednou skočila rovné dva metry. Problémy měla v kvalifikaci a ve finále se na 196 centimetrech zachraňovala až na třetí pokus. Pak ale dvakrát posunula své letošní maximum a na 204 centimetrech uspěla jako jediná.

O start v Riu de Janeiru přišla kvůli dopingové aféře ruské atletiky. Pro Tokio dostala jako jedna z deseti ruských atletů souhlas, protože nebyla součástí státem organizovaného dopingu. Stříbro získala Australanka Nicola Dermottová, která poprvé překonala 202 centimetrů, a bronz teprve devatenáctiletá Jaroslava Mahučichová z Ukrajiny, letošní jednička tabulek.

Štafety ovládlo USA

Štafetu na 4x400 metrů vyhrály s velkým náskokem Američanky v čase 3:16,85. Od Atlanty v roce 1996 triumfovaly už pošesté v řadě a třikrát se na tom podílela Allyson Felixová. K bronzu z individuální trati přidala další cenný kov. Pětatřicetiletá sprinterka má už jedenáctou olympijskou medaili a sedmé zlato, víc cenných kovů v atletice získal jen legendární finský běžec Paavo Nurmi.

Ve vítězném kvartetu s ní byly dvě nejlepší překážkářky Sydney McLaughlinová a Dalilah Muhammadová i vítězka běhu na 800 metrů Athing Muová. Také štafetu mužů na 4x400 metrů vyhráli Američané v nejlepším čase roku 2:55,70 a částečně napravili zklamání z individuální čtvrtky.