Hlavní obsah

Nominace na OH v Tokiu je schválená, jistou účast má zatím 84 českých sportovců

29. 6. 2021 11:51Aktualizováno 29. 6. 2021 12:20

Plénum Českého olympijského výboru na svém úterním zasedání v Praze schválilo nominaci na olympijské hry v Tokiu. Jistou účast má zatím 84 českých sportovců, složení týmu se ale ještě bude měnit po uzávěrce kvalifikací. Nejistý je konečný počet atletů, přerozdělovat se budou místa v badmintonu, plavání a sportovní gymnastice, ještě nezačal kvalifikační turnaj basketbalistů za účasti českého týmu.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Olympionici (zleva): Tomáš Bábek, Kateřina Šafránková, Miroslav Trunda, Aneta Holasová a Miloslav Příhoda během představení nástupové olympijské kolekce pro LOH v Tokiu.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Článek

Nejpočetnější zastoupení by měli mít atleti. K jedenácti závodníkům se splněným limitem, mezi nimiž je i momentálně zraněná dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová, zatím atletický svaz kalkuluje se šestnácti dalšími jmény na základě žebříčku včetně členů mužské čtvrtkařské štafety. Na poslední chvíli vypadla z postupujících na olympiádu smíšená štafeta, jejíž čas 3:14,84 z Kladna je aktuálně druhý pod čarou.

Nominační období atletů skončí dnes. Světová atletika by měla postupující oznámit 1. července a do 4. července je možné přerozdělování míst. "Ten počet se může hnout nahoru i dolů," poznamenal sportovní ředitel ČOV Martin Doktor.

Rozšířit se může počet plavců, kterých je zatím kvalifikovaných devět včetně mistryně Evropy na 200 metrů volný způsob Barbory Seemanové a ženské štafety na 4x100 metrů volný způsob. Tam se budou přerozdělovat místa pro závodníky se splněnými B-limity. V nominaci zatím není sportovní gymnasta David Jessen, u něhož se očekává potvrzení kvalifikace.

Konečný počet českých olympioniků v Tokiu tak může být jiný. "Do toho 4. července se ještě může stát řada věcí. Ta nejviditelnější by byla, kdyby se podařilo našim basketbalistům probojovat na olympijské hry. To by pro nás bylo velice radostné a to je hned dvanáct čísel nahoru," řekl šéf mise.

Osm olympioniků vyšlou do Tokia střelci, kteří tradičně patří k medailovým nadějím. V týmu je olympijský vítěz z Pekingu 2008 David Kostelecký, s nímž bude v trapu soutěžit aktuální vicemistr Evropy Jiří Lipták. Na poslední chvíli si účast v týmu zajistil Petr Nymburský, který si v neděli při Světovém poháru v Osijeku vystřílel letenku v interním souboji s Filipem Nepejchalem. V malorážce na 3x40 ran bude společně s ním reprezentovat Jiří Přívratský.

V týmu bude znovu jediný český olympijský šampon z Ria Lukáš Krpálek, který se tentokrát bude v judu prát v nejtěžší váhové kategorii. Z medailistů z posledních olympijských her se znovu kvalifikovali ještě kajakář Josef Dostál, tenistka Petra Kvitová, vodní slalomář Jiří Prskavec a zřejmě také oštěpařka Barbora Špotáková, která je bezpečně mezi postupujícími ze žebříčku. V nově zařazených sportech a kategoriích by mohli o medaile bojovat Adam Ondra ve sportovním lezení a kanoistka Tereza Fišerová ve vodním slalomu.

Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne. Podle Doktora nejsou čísla z jednotlivých olympijských her úplně srovnatelná. "Máme novou situaci. Jsou jiné podmínky těch kvalifikací. Myslím si, že tvrdší. Jestli se opravdu dostaneme na číslo kolem té stovky, tak si myslím, že to bude velký úspěch," dodal Doktor.

Schválená nominace na OH v Tokiu
Atletika
Tereza Ďurdiaková (20 km chůze), Lukáš Gdula, Vít Hlaváč (50 km chůze), Marcela Joglová, Tereza Hrochová, Eva Vrabcová Nývltová (všechny maraton), Tomáš Staněk (koule), Nikola Ogrodníková, Jakub Vadlejch (oba oštěp), Zuzana Hejnová (400 m př.), Barbora Malíková (400 m)
Cyklistika
Michael Kukrle, Zdeněk Štybar, Michal Schlegel (všichni individuální závod a časovka), Tereza Neumanová (časovka), Tomáš Bábek (dráha – sprint jednotlivců, keirin), Ondřej Cink, Jitka Čábelická (oba cross country horských kol)
Golf
Ondřej Lieser, Klára Spilková
Sportovní gymnastika
Aneta Holasová (víceboj)
Jachting
Karel Lavický (RS:X)
Jezdectví
Aleš Opatrný, Anna Kellnerová, Kamil Papoušek, Ondřej Zvára (všichni skoky), Miloslav Příhoda, Miroslav Trunda (oba všestrannost)
Judo
Lukáš Krpálek (nad 100 kg), David Klammert (do 90 kg)
Kanoistika
Josef Dostál (K1 1000 m, K2 1000 m), Radek Šlouf (K2 1000 m), Martin Fuksa (C1 1000 m, C2 1000 m), Petr Fuksa (C1 1000 m, C2 1000 m), Lukáš Rohan, Tereza Fišerová (oba vodní slalom – C1), Jiří Prskavec, Kateřina Minařík Kudějová (oba vodní slalom – K1)
Lukostřelba
Marie Horáčková
Moderní pětiboj
Jan Kuf, Martin Vlach
Plážový volejbal
Barbora Hermannová, Markéta Nausch Sluková, Ondřej Perušič, David Schweiner
Plavání
Barbora Seemanová (50, 100, 200 a 4x100 m volný způsob), Simona Kubová (100 m znak, 4x100 m volný způsob), Kristýna Horská (200 m polohově), Jan Micka (800 a 1500 m volný způsob), Jan Čejka (200 m znak), Jan Šefl (100 m motýlek), Anika Apostalon a Barbora Janíčková (obě 4x100 m volný způsob), Matěj Kozubek (10 km)
Sportovní lezení
Adam Ondra
Střelba
David Kostelecký, Jiří Lipták (oba trap), Jakub Tomeček, Barbora Šumová (oba skeet), Jiří Přívratský (50 m malorážka, 10 m vzduchová puška), Petr Nymburský (50 m malorážka), Nikola Šarounová (50 m malorážka, 10 m vzduchová puška smíšený tým), David Hrčkulák (10 m vzduchová puška a 10 m vzduchová puška smíšený tým)
Stolní tenis
Lubomír Jančařík, Pavel Širuček, Hana Matelová
Šerm
Jakub Jurka (kord), Alexander Choupenitch (fleret)
Tenis
Petra Kvitová (dvouhra), Karolína Plíšková, Markéta Vondroušová, Barbora Krejčíková (všechna dvouhra, čtyřhra), Kateřina Siniaková (čtyřhra)
Triatlon
Vendula Frintová, Petra Kuříková
Veslování
Jan Fleissner (skif), Kristýna Fleissnerová, Lenka Antošová, Jan Cincibuch, Jakub Podrazil (vš. dvojskif), Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek (oba dvojskif lehkých vah)
Vzpírání
Jiří Orság (nad 109 kg)
Zápas
Artur Omarov (řecko-římský styl do 97 kg)

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •