Hlavní obsah

MOV vytvoří fond, ze kterého bude sportovcům vyplácet prémii za účast na olympiádě

Aktualizováno

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) vytvoří zvláštní fond, ze kterého bude sportovcům vyplácet za účast na olympijských hrách prémii 10 000 dolarů (asi 214 000 korun). Jako první si o grant budou moci zažádat účastníci letošních zimních her v Miláně a Cortině d'Ampezzo. Oznámením projektu, který dnes na zasedání v Lausanne MOV schválil, překvapil předseda komise sportovců MOV a někdejší hvězdný basketbalista Pau Gasol.

Foto: Denis Balibouse, Reuters

Ilustrační snímek

Článek

MOV se o své příjmy podělí přímo se sportovci poprvé ve své 132 let dlouhé historii. Za tímto účelem bude zřízen fond, do něhož bude vloženo 140 milionů dolarů.

O grant si budou moci zažádat všichni olympionici, pokud neporušili antidopingové předpisy, Etický kodex MOV, podmínky účasti či Olympijskou chartu. MOV chce do konce roku doladit proces podání žádosti a schválení grantu, aby mohl být celý projekt spuštěn a sportovci mohli inkasovat první platby v roce 2027.

MOV tak zareagoval na sílící volání po vyplácení finančních odměn za úspěchy na olympijských hrách. S prémiemi za olympijské zlato začala Světová atletika, která jako první vyplácela 50 000 dolarů vítězům z her v Paříži 2024.

Podle Gasola ale nebudou granty jen odměnou za úspěch. „Nejsou to žádné prize money. Bude to ocenění cesty a odhodlání potřebného k tomu, aby se člověk stal olympionikem,“ řekla někdejší hvězda NBA. Podle vyjádření MOV je grant určen na podporu sportovní kariéry nebo pomoc při přechodu k profesní kariéře po skončení té sportovní.