Hlavní obsah

Překvapivá slova z Ruska: Budeme připraveni uspořádat olympiádu

Aktualizováno

Tvrdost sankcí a důslednost jejich dodržování vůči Rusku po jeho vojenském útoku na Ukrajinu se liší sport od sportu, v drtivé většině ale stále smí startovat jen jednotlivci a pod neutrální vlajkou. Stejná pravidla platila na olympijských hrách v Paříži a chystají se i pro zimní hry v Miláně a Cortině d´Ampezzo. Jenže Rusové už spřádají plány, jak sportovní svátek přivítat přímo v jejich zemi.

Foto: Sasha Mordovets, Getty Images

Rusové chtějí znovu pořádat olympiádu, naposledy hostili zimní hry v Soči v roce 2014 za osobní účasti prezidenta Vladimira Putina.

Článek

Ministr sportu Michail Děgtarjev v rozhovoru pro agenturu TASS prohlásil, že Rusko je odhodláno olympijské hry uspořádat, neboť má „dostatečné zkušenosti, infrastrukturu i pohostinnost“.

Rusko už olympijské hry pořádalo dvakrát v minulosti, letní v Moskvě v roce 1980 a zimní v Soči před jedenácti lety. „Určitě v budoucnu kandidatury podáme a budeme připraveni hry uspořádat na nejvyšší možné úrovni, stejně jako v předchozích dvou případech,“ ujistil Děgtarjev, jenž je zároveň šéfem Ruského olympijského výboru.

„Dříve nebo později obnovíme všechny vztahy a otevřeme cestu pro olympijské hry. Jsem si jistý, že budeme kandidovat na zimní i letní hry,“ potvrdil a připomněl úspěch fotbalového mistrovství světa v roce 2018.

„Šampionát stále po celém světě vyvolává příjemné vzpomínky na to, jak přátelské bylo Rusko, jak lidé slavili a fandili svým týmům v Moskvě, Jekatěrinburgu, Kazani, Volgogradu, Kaliningradu a dalších městech,“ prohlásil.

„Teď jsem se vrátil z Lausanne z muzea Mezinárodního olympijského výboru, kde stále přetrvává vzpomínka na hry v Moskvě a Soči, pohlednice, odznaky, spousta exponátů a maskotů. Jsou to historické události a vzpomínka na ně zůstává v srdcích milionů lidí,“ prohlásil.

Pořad Paměť sportu, zlatí fotbalisté na OH 1980.Video: Sport.cz

Letní olympiáda ještě v sovětské éře byla poznamenána bojkotem řady zemí tehdejšího západního bloku, zimní olympiáda v Soči zase stála na začátku skandálu, po němž bylo Rusko kvůli prokázání státem řízeného dopingu vyloučeno ze sportovního světa už před válkou na Ukrajině.

Právě hry v Moskvě si ruský sportovní šéf vybral k analogii se současnou situací. „Co nás olympijské hry učí? Že nesmí docházet k bojkotům. Olympijské hnutí musí spojovat. V roce 1980 byl bojkot proti nám a později jsme ho my sami vyhlásili. Tehdy to bylo špatně, stejně jako je to špatně dnes, kdy naši sportovci čelí diskriminaci,“ prohlásil.

Rusové chystali obnovené Hry přátelství jako jakousi „trucolympiádu“ se spřátelenými zeměmi. Jenže plány byly dvakrát odloženy a v současné době nemá akce žádný termín. A z výroků Děgtarjeva se zdá, že už s nimi Rusko ani nepočítá.

Alternativní akce nechystají

„Pomohou našim sportovcům nějaké alternativní turnaje? Ne, nepomohou, protože už jsme si tím prošli – Hrami přátelství v roce 1984 a následně Hrami dobré vůle,“ připomněl akce z dob studené války.

Zákaz startu ruských sportovců na olympijských hrách byl vyhlášen v únoru 2022, o rok později bylo doporučení mezinárodním federacím zmírněno, aby umožnily start jednotlivců, kteří splní dané podmínky.

Do mezinárodních soutěží nemají být puštěni ti, kteří podpořili válku či byli členy bezpečnostních sborů či armádních klubů. To je však často sporné a záleží na výkladu jednotlivých federací.