Finové porazili Kanadu 2:0 a vyhráli skupinu A

TURÍN

Hokejisté Finska zdolali v závěrečném utkání nedělního programu na olympijských hrách v Turíně Kanadu 2:0 a vyhráli základní skupinu A. Branky vstřelili již v úvodní části Teemu Selänne a Niko Kapanen, gólman Antero Niittymäki udržel podruhé na turnaji čisté konto. Zápas řídil jako hlavní český sudí Vladimír Šindler.

Finové, kteří na turnaji ještě neztratili ani bod a jediné dvě branky inkasovali od českého týmu, měli od šesté minuty po Regehrově vyloučení možnost přesilové hry a po následném Prongerově trestu hráli dokonce 18 sekund proti třem. Neuspěli sice, ale v 12. minutě přihrál zpoza branky Saku Koivu Selännemu a útočník Anaheimu již svou šestou trefou na turnaji otevřel skóre. Za čtyři minuty navíc zvýšil z podobné pozice před brankou Kapanen. V úvodní části přestříleli Finové soupeře v poměru 14:5.

Finové v sestavě i s Jarkkem Ruutuem, který v sobotu zranil Jaromíra Jágra, hráli dlouho disciplinovaně a až na začátku druhé části nabídli soupeři přesilovku po Lydmanově prohřešku, ale zámořští hokejisté kvůli Gagneho faulu ji ani nedohráli. Niittymäki držel čistý štít i v závěrečné části, kdy ještě putovali na trestnou lavici Lydman a Laaksonen. Celkem si připsal 24 úspěšných zákroků. Kanada nedala na turnaji gól již 120 minut poté, co se neprosadila ani v sobotu proti Švýcarsku.

Kanada se tak v úterý utká o konečné umístění ve skupině s Českou republikou. Finové budou s největší pravděpodobností hrát ve čtvrtfinále se Spojenými státy americkými, které může ze čtvrtého místa jen teoreticky sesadit Lotyšsko.

Výsledek - skupina A:
Finsko - Kanada 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Selänne (S. Koivu), 16. N. Kapanen (Nieminen, Timonen). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Mášik (SR), Nelson (USA). Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 4420.
Finsko: Niittymäki - Numminen, Timonen, S. Salo, Nummelin, Lydman, Berg, Niemi - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Nieminen, N. Kapanen, Hagman - Hentunen, M. Koivu, Laaksonen - J. Ruutu. Trenér: Erkka Westerlund.
Kanada: Luongo - Bouwmeester, Regehr, Redden, Foote, Blake, Pronger, McCabe - Bertuzzi, Richards, Smyth - Iginla, Sakic, Draper - St. Louis, Lecavalier, Heatley - Nash, Thornton, Gagne - Doan. Trenér: Pat Quinn.