OLYMPIJSKÝ SOUHRN: Cestu do finále zmařili Rusové! Biatlonisté bez medaile

Olympijský turnaj hokejistů jde do finiše, dnes se v Koreji rozhoduje o finalistech. Českým hokejistům se rozplynul sen o zlaté medaili. V semifinále prohráli svěřenci Josefa Jandače s Olympijskými sportovci z Ruska 0:3. V boji o bronz vyzvou Kanadu, která podlehla Německu 3:4. Mužská biatlonová štafeta ve složení Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup a Michal Krčmář dojela sedmá. Vše podstatné naleznete v celodenní podrobné on-line reportáži na Sport.cz.

Pavel Francouz zasahuje, Tomáš Kundrátek přihlíží šanci ruského týmu.

Znarokovi svěřenci sice v úvodu turnaje podlehli Slovensku, ale pak se ruská hokejová mašina rozjela naplno. Dacjuk a spol. ve třech zápasech nasázeli osmnáct gólů a inkasovali jen tři. A ve své jízdě pokračovali i proti Čechům. Dva góly ve druhé třetině v rozmezí 27 vteřin rozhodly o tom, že si Jandačův výběr zahraje o bronz. V úplném závěru poté Kovalčuk trefou do prázdné brány pečetil skóre.

V druhém semifinále byla Kanada jasným favoritem, ale houževnatí Němci, kteří už na hrách udolali Nory, Švýcary i Švédy, podali další vynikající týmový výkon. Po výhře 4:3 postoupili do finále. Svěřenci Marca Sturma touží po první hokejové medaili od her v Innsbrucku v roce 1976.

O zlato mezi krasobruslařkami se přetahovaly dvě ruské reprezentantky. Olympijskou vítězkou se nakonec stala patnáctiletá Alina Zagitovová. Dostala stejnou známku jako dvojnásobná mistryně světa Jevgenija Medveděvová, kterou díky náskoku z krátkého programu porazila o 1,31 bodu. Bronz získala Kanaďanka Kaetlyn Osmondová.

Naposledy ožil biatlonový areál v závodě mužských štafet. O další obrovskou senzaci se postarali Švédové, kteří si dojeli pro zlato s velkým náskokem na druhé Nory. Bronz brali Němci. České kvarteto Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup a Michal Krčmář se v polovině závodu vyšvihlo dokonce na první místo, ale postupně se propadalo až na konečnou sedmou příčku.

Další doping

Finále olympijského závodu skikrosařek ovládly Kanaďanky. Zlato vyhrála stříbrná medailistka ze Soči Kelsey Serwaová, která v rozhodující jízdě porazila krajanku Brittany Phelanovou. Bronz získala Švýcarka Fanny Smithová. Češka Nikol Kučerová vypadla ve čtvrtfinále a obsadila nakonec 14. místo.

Závod rychlobruslařů na 1000 metrů se proměnil opět v nizozemský triumf. vyhrál Kjeld Nuis a po triumfu na patnáctistovce získal druhé zlato. Druhý skončil vítěz pětistovky Nor Haavard Lorentzen, třetí dojel Korejec Kim Te-jun.

Švýcarští curleři porazili v duelu o třetí místo na olympijských hrách v Pchjongčchangu favorizovanou Kanadu 7:5 a získali potřetí v historii bronzové medaile. Kanadští obhájci prvenství poprvé od návratu sportu do programu pod pěti kruhy v roce 1998 nehráli finále a nakonec na ně nezbyl vůbec žádný cenný kov. Pod vedením skipa Kevina Koea nedokázali navázat na prvenství z předchozích třech her.

Mezi ženami se do finále dostaly curlerky Švédska a Korey. Seveřanky porazily Britky 10:5 a Korejky zdolaly Japonky 8:7 po dodatečném endu.

Bobistka Naděžda Sergejevová je druhým ruským olympionikem s pozitivním dopingovým testem na hrách v Koreji. Země, která je kvůli systematickému dopingu suspendována a jen vybraní její sportovci mohou v Pchjongčchangu soutěžit pod neutrální vlajkou, má další velký problém.