Geisenbergerová má páté zlato a je nejúspěšnější sáňkařkou olympijské historie

Němka Natalie Geisenbergerová opanovala soutěž sáňkařek na třetích olympijských hrách v řadě, což se dosud žádné ženě nepovedlo. Čtyřiatřicetiletá závodnice má s dvěma triumfy ze štafet celkově páté olympijské zlato a je nejúspěšnější sáňkařkou olympijské historie. Dvacetiletá česká reprezentantka Anna Čežíková obsadila na dráze v Jen-čchingu 30. místo.

Geisenbergerová zvítězila po čtyřech jízdách s téměř půlsekundovým náskokem před krajankou Annou Berreiterovou, která pod pěti kruhy debutovala. Bronz získala Ruska Taťjana Ivanovová.

Zlatým hattrickem Geisenbergerová napodobila krajana Georga Hackla, který triumfoval na hrách v letech 1992, 1994 a 1998.

Cestu k prvenství jí usnadnila chyba její reprezentační kolegyně a velké favoritky Julie Taubitzové. Vítězka Světového poháru ovládla pondělní první jízdu před Geisenbergerovou, ale ve druhém kole se ve třinácté zatáčce na saních převrhla. Do cíle sice dojela, ale s velkou ztrátou a své medailové naděje pohřbila. Na závěr soutěže Taubitzová opět zajela nejrychlejší čas a posunula se díky tomu na sedmé místo. Za vítězkou celkově zaostala téměř o dvě sekundy.

Čežíková byla po prvním dnu devětadvacátá. Po třetí jízdě o jednu příčku klesla a závěrečné kolo pro dvacítku nejlepších už jen sledovala.

Geisenbergerová, která od minulého olympijského vítězství stihla porodit předloni syna Lea, dvě jízdy ovládla a ve dvou byla druhá. S pěti zlatými medailemi vyrovnala německý rekord rychlobruslařky Claudie Pechsteinové na zimních hrách.