PEKINGSKÝ SOUHRN: Bobistům desítka těsně uniká, skokani brali deváté místo. Pančochová skončila

Desátý den zimních olympijských her českým barvám medaili nepřinesl. Dvojbob Dominik Dvořák, Jakub Nosek je v polovině olympijského závodu na 12. místě. Na prvního Němce Francesca Friedricha ztrácí 1,56 sekundy. Čeští skokani na lyžích Viktor Polášek, Čestmír Kožíšek, Filip Sakala a Roman Koudelka byli v soutěži družstev na velkém můstku devátí. Snowboardistka Šárka Pančochová už má kvalifikaci Big Airu za sebou, do 12členného finále nepostoupila. Hokejistky USA zdolaly v olympijském semifinále Finsko 4:1 a budou o obhajobu zlata bojovat s Kanadou. Mají jistou i posedmé pod pěti kruhy medaili.

Dominik Dvořák v akci na olympijské trati v Pekingu.

Českému dvojbobu ve složení Dominik Dvořák, Jakub Nosek patří v polovině závodu na olympijských hrách v Pekingu dvanácté místo. Na vedoucího obhájce zlaté medaile Francesca Friedricha z Německa ztrácí 1,56 setin sekundy.

Dvořák s Noskem obsadili před čtyřmi lety v Pchjongčchangu 17. místo a před odletem do Pekingu si jako cíl dali umístění v první desítce. Po dvou jízdách je od výsledku, na který Češi naposledy dosáhli v roce 1998, dělí 25 setin.

Česká posádka do olympijského závodu vstoupila patnáctou příčkou v první jízdě. Ve druhé však Dvořák s Noskem zaznamenali jedenáctý čas a v průběžném pořadí se posunuli o tři místa.

Ve vedení je suverén posledních let Friedrich. Německý pilot, který před čtyřmi lety ovládl v Pchjongčchangu i závod čtyřbobů, vede s náskokem 15 setin před krajanem Johannesem Lochnerem. Třetí je s téměř sekundovým odstupem Rus Rostislav Gajtjukevič. Závody dvojbobů budou pokračovat v úterý třetí a závěrečnou čtvrtou jízdou.

Pondělní program olympijských her v Pekingu (finále a česká účast):
2:15 krasobruslení - taneční páry - volný tanec (Taschlerová, Taschler),
2:30 monobob ženy - 3. a 4. jízda,
2:30 snowboarding - Big Air ženy - kvalifikace (Pančochová),
12:00 akrobatické lyžování - skoky ženy,
12:00 skoky na lyžích - družstva muži (Polášek, Kožíšek, Sakala, Koudelka),
13:05 dvojboby muži - 1. a 2. jízda (Dvořák, Nosek).

Premiérovou olympijskou vítězkou v monobobu se stala hvězdná Američanka Kaillie Humphriesové. V ledovém korytě v Jen-čchingu ukončila dosavadní nadvládu německé výpravy, jejíž závodníci ovládli všechny soutěže v jízdě na saních a skeletonu. Šestatřicetiletá kanadská rodačka Humphriesová vybojovala pod pěti kruhy třetí zlato, ale první v barvách USA, a celkově čtvrtou medaili.

Olympijské zlato v soutěži družstev ve skoku na lyžích vyhráli Rakušané. Na zimních olympijských hrách triumfovali poprvé od Vancouveru 2010. Postarala se o to čtveřice Stefan Kraft, Daniel Huber, Jan Hörl a Manuel Fettner, která porazila o 8,3 bodu Slovinsko. Bronzovou medaili vybojovali Němci s náskokem osmi desetin bodu před obhájci olympijského zlata Nory. Čeští reprezentanti Viktor Polášek, Čestmír Kožíšek, Filip Sakala a Roman Koudelka byli devátí a nepostoupili do finálové osmičky.

Ve slopestylu ani v U-rampě se Pančochové nepodařilo proniknout z kvalifikace, poslední šancí byl Big Air. A nevyšlo to ani do třetice. Českou reprezentantku od finále na 14. místě dělilo 4,5 bodu. Jejím nejlepším výsledkem ze čtyř účastí pod pěti kruhy tak zůstane páté místo ze slope stylu na olympijských hrách v Soči 2014.

Francouzi Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron mají olympijské zlato v tancích na ledě. Natálie a Filip Taschlerovi si polepšili na 16. místo a při olympijské premiéře výrazně vylepšili 22. místo z loňského mistrovství světa.

Ester Ledeckou čeká poslední trénink před úterním sjezdem. V tom prvním byla jedenáctá, druhý v neděli na sjezdovce The Rock zrušilo sněžení. Po zranění se už vrátila nejlepší sjezdařka sezony Italka Sofia Goggiaová, která ještě vynechala super-G, v němž by také patřila k favoritkám.

3. Iwabučiová (obě Jap.) 158,50,
...14. Pančochová (ČR) 123,00 - nepostoupila do finále.
Boby:
Ženy - monobob:
1. Humphriesová 4:19,27 (1:04,44+1:04,66+1:04,66+1:05,30)
2. Meyersová Taylorová (obě USA) -1,54 (1:05,12+1:05,30+1:05,28+1:05,11)
3. De Bruinová (Kan.) -1,76 (1:05,12+1:05,02+1:05,38+1:05,51)
4. Nolteová (Něm.) -2,06 (1:04,74+1:05,58+1:05,70+1:05,31)
5. Walkerová (Austr.) -2,19 (1:05,55+1:05,54+1:05,16+1:05,21)
6. Chuaj Ming-ming (Čína) -1,80 (1:05,18+1:05,72+1:05,71+1:05,97)
7. Haslerová (Švýc.) -3,54 (1:05,18+1:05,86+1:06,21+1:05,56)
8. Appiahová (Kan.) -3,77 (1:05,75+1:05,53+1:05,78+1:05,98)
9. Jing Čching (Čína) -4,14 (1:05,16+1:05,99+1:05,82+1:06,44)
10. Sergejevová (Rus.) -4,32 (1:05,45+1:06,00+1:05,83+1:06,31).
Skoky na lyžích:
Muži - družstva:
1. Rakousko (Kraft, Huber, Hörl, Fettner) 942,7 b.