PEKINGSKÝ SOUHRN: Davidová medaili pro český biatlon nezachránila, Slováci budou hrát o bronz

Markéta Davidová se vysněné medaile na olympijských hrách v Pekingu nedočkala ani v závodě s hromadným startem. Skončila čtvrtá a další Češka Lucie Charvátová obsadila 28. místo. Jediný český zástupce v závodě mužů Michal Krčmář byl 21. Sportovní dvojice Jelizaveta Žuková, Martin Bidař po pádech v krátkém programu nepostoupila na ZOH do volných jízd. Už teď je jisté, že vlajkonoškou české výpravy při slavnostním zakončení her bude Martina Sáblíková.

Markéta Davidová během střelby v závodu s hromadným startem.

Český biatlon za posledních deset let získal na olympijských hrách a mistrovství světa 20 medailí. V Pekingu ale vyšel naprázdno.

V závěrečné biatlonové disciplíně žen se Markéta Davidová rvala o medaili, nakonec skončila těsně pod stupni vítězů. Českou reprezentantku předčily jen vítězka Justine Braisazová-Bouchetová z Francie a silný norský tandem Tiril Eckhoffová a Marte Röiselandová. Lucie Charvátová obsadila 28. místo poté, co absolvovala pět trestných okruhů.

Mezi muži vládl Johannes Thingnes Bö, jenž získal v Pekingu již čtvrté zlato. Trojnásobný vítěz Světového poháru zvítězil i přes čtyři chyby na střelnici před Martinem Ponsiluomou ze Švédska a svým krajanem Vetle Sjastadem Christiansenem. Michal Krčmář skončil po pěti trestných okruzích jednadvacátý.

Sen o slovenském „zázraku na ledě" se rozplynul. Tým kanadského kouče Craiga Ramseyho sehrál v pátečním semifinále olympijského turnaje vyrovnanou partii s favorizovaným Finskem, těsná prohra 0:2 jej ale poslala do souboje o bronz.

V něm změří síly se Švédskem, které po velikém dramatu podlehlo Rusku 1:2 po samostatných nájezdech, které rozhodla až osmá série.

Nizozemský rychlobruslař Thomas Krol potvrdil coby lídr Světového poháru roli favorita a stal se olympijským vítězem na 1000 metrů. Devětadvacetiletý mistr Evropy získal v Pekingu druhou medaili po stříbru na 1500 metrů.

Krol zajel vítězný čas 1:07,92 ve třinácté z patnácti rozjížděk. V závěrečné jízdě se k němu na čtyři desetiny sekundy přiblížil Kanaďan Laurent Dubreuil, jenž stříbrem alespoň částečně napravil závod na 500 metrů, v němž coby jeden z hlavních adeptů na zlato skončil pod stupni vítězů. Bronz získal Harvard Holmefjord Lorentzen z Norska, který jel ve dvojici s Krolem.

Závod ve skikrosu ovládli reprezentanti Švýcarska. Zlato dnes v Čang-ťia-kchou získal Ryan Regez před Alexem Fivou, třetí skončil stejně jako před čtyřmi lety Sergej Ridzik z Ruska.

Britské curlerky postoupily do finále, čeká je Japonsko

Britské hráčky curlingu napodobily své reprezentační kolegy a postoupily do finále olympijského turnaje v Pekingu. V dnešním semifinálovém duelu zdolaly obhájkyně zlata z Pchjongčchangu Švédky 12:11 v dodatečném endu. O titul si zahrají s Japonkami, které vyřadily úřadující mistryně světa Švýcarky po výhře 8:6.

Žuková s Bidařem po dvou pádech nepostoupili do volných jízd

Sportovní dvojice Jelizaveta Žuková, Martin Bidař po dvou pádech v krátkém programu nepostoupila na olympijských hrách v Pekingu do volných jízd. V úvodní části soutěže obsadila sedmnáctou příčku, od postupové šestnáctky ji dělilo 1,19 bodu. Nejlepší dvojice překonávaly nejvyšší známky historie. Vedou domácí Suej Wej-ťin a Chan Cchung o pouhých 16 setin bodu před Rusy Jevgenijí Tarasovovou a Vladimirem Morozovem.

Sáblíková bude vlajkonoškou

Rychlobruslařka Martina Sáblíková bude vlajkonoškou české výpravy při nedělním slavnostním zakončení zimních olympijských her v Pekingu. Sedminásobná olympijská medailistka, jež v Číně získala bronz v závodu na 5000 metrů, plnila stejnou roli už na zahájení her v Turíně 2006 a na zakončení olympiády o čtyři roky později ve Vancouveru, kde získala dvě zlaté medaile a jednu bronzovou.