Hlavní obsah

Režisér slavnostního zahájení her v Pekingu slibuje překvapivé zapálení ohně

8. 1. 2022 18:29

Slavnostní zahájení zimní olympiády v Pekingu bude mít stejně jako před 14 lety na letních hrách na starosti renomovaný čínský režisér Čang I-mou. Jednasedmdesátiletý filmař slibuje zcela inovativní ceremoniál a odvážné řešení při zažehnutí olympijského ohně.

Foto: Ng Han Guan, ČTK/AP

Na olympijské hry v Pekingu je vše připraveno (ilustrační foto)Foto: Ng Han Guan, ČTK/AP

Článek

Zatímco v roce 2008 využil 15.000 účinkujících, tentokrát zahájení kvůli koronaviru i chladnějšímu počasí tak velkolepé nebude. V akci se představí zhruba 3000 osob, program by neměl přesáhnout 100 minut.

"Jednoduchost, stejně jako ve filmech o bojových uměních, je jako mistrův meč. Vypadá to jako velmi jednoduché bodnutí, ale s osudovou silou," řekl Čang I-mou agentuře Nová Čína.

Zapálení olympijské pochodně má reflektovat ochranu životního prostředí a snahu o snižování emisí uhlíku. Jedním z témat bude také lunární Nový rok. Důležitý čínský svátek připadá na 1. února, olympijské hry začnou o tři dny později.

Bombastický ceremoniál v roce 2008 byl zaměřen na bohatou historii a civilizaci Číny a měl zdůraznit také její návrat do pozice světové velmoci.

"Teď je to jiné," uvedl Čang I-mou. "Image Číňanů a vzestup našeho národního statusu, všechno se naprosto změnilo. Vzhledem k pandemii potřebuje svět novou a silnější vizi - že se lidé z celého světa setkají, aby čelili těžkostem a těšili se na zářnou budoucnost."

Hry se budou konat nejen ve stínu pokračující pandemie, ale také kritiky pořadatelské země kvůli porušování lidských práv. Některé země jako USA, Británie, Austrálie či Kanada nevyšlou na hry své politické představitele.

Reklama

Sdílejte článek