USA rozdrtily Čínu, Německo nestačilo na Kanadu. Výhry slaví Finsko i Švédsko

Po nevydařeném vstupu české reprezentace proti Dánsku (1:2) pokračoval olympijský hokejový turnaj mužů v Pekingu dalšími zápasy. Svůj úvodní duel mají za sebou Švédové, kteří si poradili s Lotyšskem 3:2, roli favorita potvrdilo i Finsko, které smetlo slovenský výběr 6:2. Čína statečně vzdorovala Spojeným státům jen první třetinu, prohrála jednoznačně 0:8. Kanada hladce porazila Německo 5:1.

Reprezentant Číny Wei Ruike (Ethan Werek) (vlevo) a Američan Brock Faber (14) v souboji o puk.

Švédové v úvodním zápase dne proti Lotyšsku vedli o tři góly, nakonec berou vítězství 3:2. Dvěma přesnými zásahy se o výhru Skandinávců postaral útočník Lucas Wallmark, který působí v ruské CSKA Moskva. U obou gólů Lotyšska si asistenci připsal obránce Uvis Janis Balinskis, který hraje v české extralize za Litvínov.

Slovenští hokejisté začali proti Finsku výborně, když je poslal vedení sedmnáctiletý Slafkovský. Favorit však do konce první třetiny skóre otočil, prosadili se Manninen, Pesonen a Aaltonen. A střelec úvodní finské branky řádil i nadále, ve zbytku utkání přidal další dva góly a zaznamenal tak hattrick. Svůj druhý gól si připsal i Aaltonen. Debakl Slováků pak korigoval svou druhou brankou talentovaný Slafkovský.

Hokejisté Kanady porazili na úvod olympijského turnaji v Pekingu ve skupině A tým Německa 5:1. Obhájci bronzu rozhodli duel proti poraženým finalistům z Pchjongčchangu hned v první třetině, kterou vyhráli jasně 3:0.

Hokejisté USA načali olympijský turnaj v Pekingu jasnou výhrou 8:0 nad domácí Čínou. Američané v duelu skupiny A vedli po první třetině 1:0, v prostřední přidali tři branky a v závěrečné stanovili konečný výsledek dalšími čtyřmi zásahy. Na jasném triumfu výběru trenéra Davida Quinna se nejvýrazněji podepsal Sean Farrell. Dvacetiletý útočník si připsal pět bodů za tři góly a dvě asistence.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:
Hokej - muži, skupina A:
USA - Čína 8:0
Branky a nahrávky: 11. Brisson (Knies), 26. Cates (Farrell, Meyers), 32. O'Neill (Miele, Faber), 39. Farrell (Abruzzese), 42. Farrell (Kampfer, Meyers), 51. Meyers (Farrell), 53. Beniers (Abruzzese, Cooper), 59. Farrell (Abdelkader, Helleson). Rozhodčí: Tscherrig (Švýc.), Kaukokari - Nikulainen (oba Fin.), Šišlo (Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 2:0. Diváci: 947.
Kanada - Německo 5:1
Branky a nahrávky: 5. A. Grant (Johnson, Street), 10. Street (O'Dell, Johnson), 11. Winnik (Cracknell, Desharnais), 33. Noreau (O'Dell, E. Staal), 52. Weal (Tambellini, C. Knight) - 31. Rieder (Noebels, Pföderl). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Bruggemann (USA) - Hynek (ČR), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Diváci: 685.
Skupina C:
Švédsko - Lotyšsko 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 10. Wallmark (Holmberg, F. Olofsson), 21. Lander (Bromé, C. Klingberg), 34. Wallmark (Tömmernes, Pudas) - 37. Krastenbergs (Balinskis, L. Darzinš), 47. Jelisejevs (L. Darzinš, Balinskis). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Vikman (Fin) - Hancock (USA), Šalagin (Rus.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:2. Diváci: 873.
Finsko - Slovensko 6:2 (3:1, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 11. S. Manninen (Hartikainen, Pokka), 15. H. Pesonen (M. Aaltonen, V. Filppula), 19. M. Aaltonen (Joonas Nättinen), 30. S. Manninen (Markus Granlund, M. Lehtonen), 41. S. Manninen (Hartikainen), 55. M. Aaltonen (Ojamäki, Vatanen) - 6. Slafkovský (Miloš Roman), 32. Slafkovský (Čerešňák, Regenda). Rozhodčí: Romasko (Rus.), Reneau - Oliver (oba USA), Obwegeser (Švýc.). Vyloučení: 5:3. Využití: 2:0. Diváci: 929.