PEKINGSKÝ SOUHRN: Davidové těsně utekla medaile. Hokejistky padly, curleři předvedli úžasný obrat

V pondělním programu na zimních olympijských hrách v Pekingu se čeští fanoušci nejvíce těšili na vystoupení Markéty Davidové ve vytrvalostním závodě biatlonistek na 15 kilometrů. České závodnici těsně utekla medaile, když netrefila poslední terč na závěrečné stojce. Zlato má Němka Denise Herrmannová. České hokejistky své třetí vystoupení ve skupině v olympijském turnaji nezvládly a s Dánskem prohrály 2:3. Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová na své nejsilnější trati 1500 metrů skončila jednadvacátá, zlato má Ireen Wüstová. Rozdělovalo se celkem devět sad medailí. Olympijské dění z Pekingu jste mohli sledovat v podrobné online reportáži na Sport.cz.

Markéta Davidová během vytrvalostního závodu na OH v Pekingu.

Biatlonistka Davidová přišla poslední ranou o zlato z vytrvalostního závodu a skončila šestá. Vyhrála Němka Herrmannová. Lucie Charvátová byla po dvou chybách na střelnici devatenáctá, Jessica Jislová obsadila 27. místo a debutantka Tereza Voborníková skončila na pěkné 34. příčce.

Rychlobruslařka Ireen Wüstová má třetí olympijské zlato ze závodu na 1500 metrů. Po výhrách ve Vancouveru 2010 a Pchjongčchangu 2018 pětatřicetiletá Nizozemka zvítězila i v Pekingu a získala rekordní dvanáctou olympijskou medaili. České reprezentantce Nikole Zdráhalové se po neúspěchu na třech kilometrech nedařilo ani na její nejsilnější trati. Nenavázala na jedenácté místo z roku 2018 a skončila až jednadvacátá.

Po dvou dobrých výkonech dolehl v Pekingu na české hokejistky útlum. Přestože nad Dánskem dvakrát vedly a na střely vyhrály 32:17, odešly z ledu smutné a po porážce 2:3 ještě nemají jistou účast ve čtvrtfinále. Hlavním problémem se ukázala psychika, která se promítla i do šesti nevyužitých přesilovek. Úterní zápas s Japonskem tak bude bojem o všechno, vítězství v něm ale pořád zajišťuje reprezentantkám šanci na prvenství ve skupině B.

Olympijský program her v pondělí (finále a česká účast):
2:05 curling - smíšené dvojice: Česko - Čína,
2:15 krasobruslení - družstva - volný program ženy a sportovní dvojice, volný tanec taneční páry,
2:30 a 7:30 obří slalom ženy (Sommerová),
5:00 sjezd muži,
5:00 snowboarding - slopestyle muži,
9:30 rychlobruslení - 1500 m ženy (Zdráhalová),
9:40 hokej - ženy: Česko - Dánsko,
10:00 biatlon - vytrvalostní závod 15 km ženy (Davidová, Jislová, Charvátová, Voborníková),
12:45 skoky na lyžích - smíšená družstva (Česko),
12:50 saně - ženy - 1. a 2. jízda (Čežíková),
13:05 curling - smíšené dvojice - semifinále,
13:46 rychlobruslení na krátké dráze - 500 m ženy, 1000 m muži.

Manželé Zuzana a Tomáš Paulovi už s vědomím, že do bojů o medaile nemohou proniknout, zakončili účinkování v turnaji smíšených dvojic v curlingu vítězstvím 8:6 nad týmem hostitelské země. Češi v průběhu zápasu prohrávali už 1:6, ale využili chyb soupeře a v závěrečném osmém endu zlomili stávající nerozhodný stav. Se čtyřmi výhrami a pěti porážkami obsadili konečné šesté místo. Hlavní favorité na zlato Stefania Constantiniová a Amos Mosaner z Itálie se dnes v semifinále utkají se Švédskem a Norsko s Británií. Turnaj vyvrcholí v úterý.

Královskou lyžařskou disciplínu sjezd vyhrál Švýcar Beat Feuz. Druhý byl o desetinu sekundy Francouz Johan Clarey, jenž je ve 41 letech nejstarším olympijským medailistou ve sjezdovém lyžování. Bronz získal Rakušan Matthias Mayer, vítěz sjezdu ze Soči 2014.

Obří slalom ovládla švédská lyžařka Sara Hectorová, jež potvrdila pozici nejlepší ženy této disciplíny v aktuální sezoně Světového poháru. Stříbro v Jen-čchingu získala Italka Federica Brignoneová, bronz mistryně světa Lara Gutová-Behramiová ze Švýcarska. Na medaili překvapivě nedosáhla obhájkyně zlata z minulých her v Pchjongčchangu Mikaela Shiffrinová. Americká hvězda nedokončila první kolo, vypadla už v sedmé brance.

Olympijským vítězem ve slopestylu je kanadský snowboardista Max Parrot. Zlato z pekingských her přidal sedminásobný šampion prestižních X Games ke stříbru z Pchjongčchangu před čtyřmi lety, po němž se léčil z rakoviny. Druhý skončil domácí sedmnáctiletý talent Su I-ming a zajistil pro Čínu první medaili v této disciplíně v historii.

Rusové vyhráli na zimních olympijských hrách v Pekingu soutěž krasobruslařských družstev. S přispěním výher Kamily Valijevové a sportovní dvojice Anastasia Mišinová, Alexandr Galljamov porazili o devět bodů výběr Spojených států amerických a zopakovali triumf ze Soči 2014. Bronzovou medaili získalo Japonsko, pro které je to pod pěti kruhy první cenný kov z týmové soutěže. Češi byli při své premiéře v soutěži družstev osmí a rozloučili se po nedělním krátkém programu žen.

Jednou ze sedmi novinek v olympijském programu je soutěž smíšených družstev ve skocích na lyžích a mezi dvanácti týmy měla zastoupení i Česká republika. Čtveřice Klára Ulrichová, Čestmír Kožíšek, Karolína Indráčková a Roman Koudelka sice nijak nezářila, ale v závodě výrazně poznamenaném pěti diskvalifikacemi nejdříve se štěstím postoupila ze sedmé příčky do druhého kola a pak tuto pozici uhájila. I díky neúplnému počtu skoků spolufavoritů jasně vyhrálo Slovinsko. Stříbro získal výběr ruských sportovců. Bronzovou medaili před dotírajícím Japonskem uhájila Kanada.