PEKINGSKÝ SOUHRN: Bobistům úvod nevyšel, lyžařům závod odvál vítr. Slovenští hokejisté mají bronz

I předposlední den zimních olympijských her v Pekingu přináší řadu zajímavých událostí. Čtyřbob Dominika Dvořáka je po polovině olympijského závodu dvaadvacátý, na elitní dvacítku ztrácí 42 setin. Závod ve sjezdovém lyžování smíšených družstev i s českou čtveřicí Tereza Nová, Elese Sommerová, Kryštof Krýzl a Jan Zabystřan se kvůli silnému větru v sobotu neuskuteční, byl přeložen na neděli. Kvůli zdravotním problémům nenastoupí do závodu s hromadným startem rychlobruslařka Nikola Zdráhalová. Slovenští hokejisté v utkání o bronz porazli 4:0 Švédsko.

Historický okamžik. Slovenští hokejisté mají bronz.

Hokejisté Slovenska porazili v zápase o třetí místo Švédsko 4:0 a získali historicky první medaili na turnaji pod pěti kruhy. Slováci utkání rozhodli ve druhé třetině, kdy se gólově prosadili sedmnáctiletý talent Juraj Slafkovský a Samuel Takáč. Slafkovský a Pavol Regenda poté skórovali i při závěrečné power play soupeře. Slafkovský je před nedělním finále se sedmi góly nejlepším střelcem turnaje. Čisté konto udržel Patrik Rybár.

Hokejisté se postarali o druhou slovenskou medaili v Pekingu, zlato získala ve slalomu Petra Vlhová. Z bronzu se raduje i deset hráčů z české extraligy, které kanadský trenér Craig Ramsay zařadil do nominace.

Německé boby jezdily nejrychleji

Nejrychleji v Pekingu jezdily německé dvojboby, které kompletně obsadily stupně vítězů. I ve čtyřkách nastoupí všichni tři medailoví piloti a Francesco Friedrich je opět nejžhavějším kandidátem na zlato. V této sezoně vyhrál sedm z osmi dílů Světového poháru, jen ve Svatém Mořici ho překvapivě předstihl lotyšský čtyřbob. Narušit „německý" šampionát může nejspíš Kanaďan Justin Kripps, který se v Pchjongčchangu s Friedrichem rozdělil o zlato ve dvojkách a ve Světovém poháru je druhý.

Český pilot Dominik Dvořák s brzdařem Jakubem Noskem obsadili ve dvojbobech patnácté místo. Teď k nim přistoupili Jan Šindelář a Dominik Záleský a jejich cílem je útok na první desítku. Vstup do soutěže ale českému kvartetu nevyšel, po polovině olympijského závodu je dvaadvacáté, na elitní dvacítku ztrácí 42 setin. Vede Němec Francesco Friedrich.

Program olympijských her v Pekingu:
Sobota:
Online z dnešního dne sledujte zde >>>
2:30 akrobatické lyžování - U-rampa muži - finále
2:30 čtyřboby muži - 1. a 2. jízda (Dvořák, Šindelář, Nosek, Záleský)
5:00 sjezdové lyžování - paralelní slalom družstva (Zabystřan, Krýzl, Nová, Sommerová) - odloženo kvůli silnému větru na neděli od 2:00
8:00 běh na lyžích - 30 km volně s hromadným startem muži (Knop, Novák, Fellner)
7:50 curling muži - finále: Švédsko - Británie
8:00 rychlobruslení - závod s hromadným startem muži a ženy (Zdráhalová)
12:00 krasobruslení - sportovní dvojice - volný program
13:00 dvojboby ženy - 3. a 4. jízda
13:05 curling ženy - o 3. místo: Švédsko - Švýcarsko
14:10 hokej muži - o 3. místo: Slovensko - Švédsko.

Olympijský závod bobistek v Pekingu ovládly Němky. Vyhrála Laura Nolteová s Deborah Leviovou před obhájkyní Mariamou Jamankaovou s Alexandrou Burghardtovou. Třetí byly Američanky Elana Meyersová Taylorová a Sylvia Hoffmanová.

Závod rychlobruslařů s hromadným startem vyhrál Belgičan Bart Swings a navázal na stříbro z Koreje. Obhájce zlata I Sung-hun má bronz. Mezi ženami vládla Irene Schoutenová z Nizozemska a získala v Pekingu třetí zlato. Nikola Zdráhalová do závodu kvůli zranění nenastoupila.

Bolšunov ovládl závod na 30 kilometrů

Zkrácený olympijský závod běžců na lyžích volnou technikou na 30 kilometrů vyhrál Alexandr Bolšunov. Pětadvacetiletý ruský reprezentant porazil ve finiši krajana Ivana Jakimuškina a Simena Krügera z Norska. S třetím zlatem a celkově pátou medailí se Bolšunov stal nejúspěšnějším běžcem na hrách v Pekingu.

Nejlepší český závodník Petr Knop doběhl sedmatřicátý, Adam Fellner obsadil 42. místo. Michal Novák do závodu kvůli nakumulované únavě nenastoupil.

Ve sjezdovém lyžování je s pěti zlatými nejúspěšnější zemí Švýcarsko a v závěrečném paralelním slalomu smíšených týmů může zopakovat triumf z Pchjongčchangu, kde měla tato disciplína premiéru. Z tehdejšího týmu zbyli Luca Aerni a Wendy Holdenerová, která už v Pekingu vybojovala stříbro v kombinaci a bronz ve slalomu.

Závod se ovšem v sobotu kvůli silnému větru neuskutečnil. Týmová soutěž v paralelním slalomu i s českou reprezentací měla začít ve 3:00 SEČ, ale po dvou odkladech byla nakonec přeložena na neděli od 2:00.

Kryštof Krýzl na trati olympijského slalomu.

České barvy by měli v areálu v Jen-čchingu hájit Tereza Nová, Elese Sommerová, Kryštof Krýzl a Jan Zabystřan. V prvním kole vyřazovacích jízd je čeká Francie. Přihlášeno je 15 družstev, nejvýše nasazené Rakousko má volný los a je rovnou ve čtvrtfinále.

Americký akrobatický lyžař David Wise těsně nedosáhl na zlatý olympijský hattrick v U-rampě. Úřadující dvojnásobný šampion skončil v závěrečné disciplíně freestylistů v Genting Snow Parku v Čang-ťia-kchou druhý za Novozélanďanem Nicem Porteousem. Trio medailistů, které v odlišném pořadí kopíruje výsledek minulých her v Pchjongčchangu, doplnil Američan Alex Ferreira.

Mistři světa Švédi ovládli v Pekingu olympijský turnaj v curlingu. Finále vyhráli 5:4 v dodatečném endu a pokazili Britům útok na zlato po 98 letech.

Sportovní dvojice Suej Wej-ťin, Chan Cchung získala vytoužené olympijské zlato

Čínští krasobruslaři Suej Wej-ťin a Chan Cchung získali olympijské zlato v závodě sportovních dvojic. Zatímco před čtyřmi lety v Pchjongčchangu skončili těsně druzí za německým párem Aljona Savchenková, Bruno Massot, tentokrát porazili o pouhých 63 setin bodu Rusy Jevgeniji Tarasovovou a Vladimira Morozova. Třetí skončili úřadující mistři světa i Evropy Anastasia Mišinová a Alexandr Galljamov.

Čínští krasobruslaři Suej Wej-ťin a Chan Cchung a jejich zlaté vystoupení.

Čeští reprezentanti Jelizaveta Žuková a Martin Bidař po 17. místě v pátečním krátkém programu do dnešních volných jízd nepostoupili.