Hlavní obsah

Carlsen obhájil titul mistra světa v šachu

10. 12. 2021 17:04

Norský šachista Magnus Carlsen s přehledem obhájil titul mistra světa. Souboj s ruským vyzyvatelem Janem Něpomňaščim v Dubaji rozhodl už po dnešní jedenácté ze čtrnácti vypsaných partií. Zaznamenal v ní čtvrté vítězství a spolu se sedmi remízami vede nedostižným poměrem 7,5:3,5 bodu.

Foto: Kamran Jebreili, ČTK/AP

Magnus Carlsen obhájil titul mistra světa

Článek

Carlsen, který v průběhu souboje o titul oslavil 31. narozeniny, uspěl i při čtvrté obhajobě. Na šachovém trůnu se drží od roku 2013, kdy sesadil Višvánáthána Ánanda z Indie. Rok na to proti stejnému soupeři titul udržel a v dalších sudých letech uspěl proti ruskému šachistovi Sergeji Karjakinovi a pak proti Američanovi Fabianu Caruanovi.

Zatímco v posledních dvou případech rozhodl Carlsen o obhajobě až v tie-breaku za nerozhodného stavu 6:6 (dosud se hrálo o titul na 12 partií), tentokrát byl jeho triumf suverénní. A to navzdory tomu, že s Něpomňaščim měl před soubojem o titul negativní bilanci (1:4). V Dubaji vzájemné skóre dokonale otočil.

Prvních pět partií ještě skončilo remízou, ale z dalších čtyř Carlsen tři vyhrál a po středeční remíze dnes celkový triumf zpečetil. Stejně starý Něpomňaščij mu k tomu podobně jako v deváté partii pomohl další hrubou chybou, tentokrát ve 23. tahu. Carlsen ji chladnokrevně využil a zoufale bránícího Rusa donutil po 49. tahu ke kapitulaci.

"Takový průběh jsem nečekal a jsem samozřejmě šťastný," řekl Carlsen. "Po pěti partiích to bylo pět remíz a já neměl žádnou příležitost, abych z toho vytěžil víc. Ale pak se to všechno nějak zlomilo a vyvíjelo se to pro mě lépe," konstatoval. Jako vítěz souboje získal prémii 1,2 milionu eur (30,4 milionu korun), zklamaný Něpomňaščij obdržel 800.000 eur (20,2 milionu korun). "Věci, které se mi tady přihodily, se mi v podstatě nikdy na žádné akci nestaly. Musím zjistit, proč to tak bylo," uvedl.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.