Česko - Norsko 2,5:1,5 Čeští šachisté uhráli na ME historické páté místo, titul slaví Srbové a Bulharky

Čeští šachisté obsadili na mistrovství Evropy družstev páté místo a dosáhli na nejlepší výsledek v samostatné historii. Turnaj v černohorské Budvě vyhráli překvapivě Srbové, kteří slaví premiérový triumf na evropském šampionátu. Ženskou kategorii rovněž poprvé ovládly Bulharky, české reprezentantky skončily na 24. pozici.

David Navara na archivním snímku.

Omlazený tým ve složení David Navara, Thai Dai Van Nguyen, Štěpán Žilka, Jan Vykouk, Richard Stalmach výrazně vylepšil 19. místo z minulého ME. Češi v závěrečném devátém kole zdolali 2,5:1,5 Norsko, které do zápasu překvapivě nenasadilo nejlepšího šachistu světa Magnuse Carlsena. Tři partie skončily remízou, jedinou výhru si proti Toru Fredriku Kaasenovi připsal Vykouk, jenž stejně jako sedmnáctiletý Stalmach absolvoval první velký reprezentační turnaj.

Čeští šachisté v samostatné historii skončili dosud nejlépe šestí v roce 2003, i tehdy u toho byla dlouholetá tuzemská jednička Navara. Jediný medailový úspěch se datuje až do roku 1957, kdy tehdejší československá reprezentace získala na historicky prvním ME bronz.