Hlavní obsah

Ertl varuje: Více než čtvrtina dětí se nevěnuje pohybu, ostatní sportují hlavně v klubech

16. 1. 2023 19:15

Více než čtvrtina dětí se vůbec nevěnuje pohybu, ukázal průzkum agentury SANEP, který zadalo Sdružení sportovních svazů ČR. Podíl je dokonce o něco vyšší než v dobách koronavirové pandemie, kdy sportování omezovaly vládní restrikce. Pokud děti sportují, tak je to převážně organizovaně.

Foto: archiv Zdeňka Ertla

Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR.Foto: archiv Zdeňka Ertla

Článek

Předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl považuje za alarmující, kolik dětí v Česku nesportuje nebo neprovozuje pohybové aktivity. "V době prvního průzkumu v roce 2021 probíhala koronavirová pandemie, což přinášelo určité omezení. Očekávali jsme tak větší návrat do klubů, jenže nastal opak – z 25 procent podíl vyrostl o jedno procento. Stát by už tohle neměl opravdu přehlížet," uvedl v tiskové zprávě.

Světová zdravotnická organizace pro děti doporučuje 60 minut mírné až intenzivní aerobní fyzické aktivity denně. "Má totiž výrazný dopad na zdravý růst a vývoj dětí či mladých lidí. Zlepšuje jejich kondici, myšlení, učení i rozhodovací schopnosti. Jenže od státu tento apel na děti vůbec, ale opravdu vůbec neslyšíme. V některých případech už na to rezignovali také rodiče," uvedl Ertl.

Nedostatek pohybu považuje za jednu z příčin toho, proč česká mládež patří v evropském srovnání mezi tu nejobéznější. Podle údajů ministerstva zdravotnictví má nadváhu či obezitu více než pětina dětí od 11 do 15 let. "Pro čím dál více lidí, a hlavně dětí už není pohyb zcela samozřejmým fenoménem. Tento negativní trend musíme společně s koordinací státu zastavit." apeloval Ertl.

Průzkum ukázal, že alespoň půl hodiny denně provádí menší fyzickou aktivitu jako procházku nebo domácí a jiné práce 57 procent dětí. Naopak více než devadesát procent dětí tráví alespoň hodinu denně na mobilním telefonu, u televize, na počítači nebo hraním her na jiném elektronickém zařízení. Více než 60 procent rodičů jim tento volný čas vůbec neorganizuje.

Rodiče zároveň pochybují o schopnosti svých potomků zvládat krizové situace. Téměř 90 procent z nich si myslí, že děti nejsou na zvládaní krizových situací připravené.

Pro sportování dětí jsou klíčové kluby a jiné sportovní organizace, protože sportovní aktivity s kamarády nebo individuálně jsou u dětí spíše výjimečné. Organizovaně se sportu věnuje 51 procent dětí. "Je z toho patrné, že spontánní sport mizí a největší odpovědnost tak leží na ramenou sportovních klubů, oddílů a adresněji trenérů, cvičitelů nebo instruktorů," dodal Ertl.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články