Hlavní obsah

Ještě jeden závod. Gymnasta Jessen se loučí s kariérou, chce být lékařem

Po loňské olympiádě v Tokiu se rozhodl ukončit kariéru, ale jedna významná soutěž ho ještě čeká. Sportovní gymnasta David Jessen, který žije v USA, avšak díky předkům reprezentoval Česko, se nechal zlákat k rozlučkovému startu na víkendovém mistrovství republiky v Brně.

Foto: archív Davida Jessena

David Jessen při cvičení na bradlech.Foto: archív Davida Jessena

Článek

„Přijel jsem do rodného města navštívit příbuzné a kamarády. A zároveň se pokusím i o obhajobu loňského titulu. V Americe teď třikrát týdně trénuju malé kluky, avšak pak se pokaždé i já zhruba půl hodiny ještě protáhnu na některém z nářadí. Hlavně na hrazdě a na koni, ale snad zvládnu celý víceboj. Aspoň nějaké lehké sestavy," doufá pětadvacetiletý člen Sokola Brno I Jessen, který je synem bývalé vynikající české reprezentantky Hany Říčné.

Ta je vicemistryní světa z roku 1983 na kladině. V devadesátých letech se vydala na stáž do USA, kde žije dodnes s manželem Lorinem Jessenem. Syn David využil v roce 2015 toho, že vlastní i český pas, a rozhodl se reprezentovat Českou republiku. „Tušil jsem, že tady mám mnohem víc šancí dostat se na velké soutěže než v Americe, kde je o dost větší konkurence. A mamka za to byla hrozně ráda. Fandila mně celá rodina. Měl jsem sen dostat se aspoň jednou na olympiádu. Povedlo se mi to dokonce dvakrát. Závodil jsem v Riu i v Tokiu, a tak mohu být s kariérou spokojený. Byť třeba umístění mohla být trochu lepší," přemítá Jessen, který v Riu obsadil v kvalifikaci víceboje sedmačtyřicáté místo a v Japonsku si o deset příček pohoršil.

Předseda České gymnastické federace Martin Vlk mu v neděli na závěr domácího šampionátu za šestiletou reprezentaci oficiálně poděkuje. „Asi budu dojatý. Zřejmě mně ukápnou z očí slzy. Vždyť jsem si mezi českými gymnastickými parťáky našel spoustu kamarádů. Třeba s Frantou Černým, Danielem Radovesnickým nebo Dominikou Ponížilovou budeme přáteli na celý život," je si jistý.

Po návratu už ho bude čekat doma v Pensylvánii nový život. „Od srpna začnu studovat medicínu. Vždycky jsem chtěl být chirurgem. Bude to pětiletá dřina. Už se ni ale těším," prozradil Jessen. A chystá i svatbu. Má ji zamluvenou netradičně na předposlední den letošního roku. „Spojíme ji s oslavou Silvestra. Snoubenka také studuje a má i jiné aktivity, a tak jiný termín, kdy bychom měli oba čas, jsme nenašli," směje se Jessen.

Rodnou zem se chystá i v budoucnu pravidelně navštěvovat. „Vždyť v Brně mám babičku, tetu či bratrance," vypočítal.

Mistrovství republiky ve sportovní gymnastice začne v brněnské hale v Kounicově ulici v sobotu od 17:30 h vícebojem. V neděli šampionát vyvrcholí ve 14:15 h finálovými závody na jednotlivých nářadích.

Reklama

Sdílejte článek