Článek
Youngová se narodila jako muž. Běžkyně, jenž závodila v bostonském maratonu v kategorii pro ženy ve věku 55-60. Trať o standartní délce (lehce přes 42 kilometrů) zdolala v čase 4:14:46. „Tenhle chlápek ví, že podvádí. Já mu to nežeru,“ okomentovala její výkon devítinásobná wimbledonská šampionka ve dvouhře.
This male knows he is cheating . And I am not here for it. https://t.co/BSa8a6wa0k
— Martina Navratilova (@Martina) April 21, 2025
Osmašedesátiletá Navrátilová sbírala na tenisových kurtech úspěch za úspěchem, celkem opanovala 167 turnajů v singlu a 177 v deblu, s celkovým počtem 344 titulů na okruhu WTA drží absolutní rekord tenisu.
Aktivní kariéru ukončila v roce 2006, přesto je její jméno stále v médiích často skloňováno. Pražská rodačka totiž našla svoje poselství v boji za ženská práva ve sportu. K zapojení trans sportovců do ženských disciplín se mnohdy vyjadřuje velmi kriticky. Nedávno se například zastala šermířky Stephanie Turnerová, která byla diskvalifikována Šermířskou asociací Spojených států poté, co odmítla nastoupit do souboje s transgender soupeřkou na lokálním turnaji.
„Tohle se stane, když sportovkyně protestuje! Ještě si někdo tady myslí, že to je fér? Zuřím… Hanba svazu za to, jak se chová. Jak se opovažujete házet ženy pod autobus transgender nesmyslů!“ napsala tehdy Navrátilová.
Mimochodem, bostonský maraton byl jedním z prvních velkých závodů, který zavedl tzv. kategorii pro nebinární závodníky. Tedy sportovce, kteří se necítí být ani mužem, ani ženou.