Hlavní obsah

Legendární Kasparov se zapojí do Poháru národů, hrát se bude online

22. 4. 2020 18:50

Šachová legenda Rus Garri Kasparov se zúčastní nové týmové soutěže pořádané mezinárodní federací FIDE, která se během koronavirové pandemie uskuteční online. Šest čtyřčlenných družstev se v Poháru národů utká o dotaci 180 000 dolarů (4,6 milionu korun). Podle organizátorů budou mezi účastníky i další bývalí mistři světa Rus Vladimir Kramnik a Ind Višvánáthán Ánand a šestnáctiletý íránský talent Alírezá Fírúzdža.

Foto: Profimedia.cz

Šachová legenda Rus Garri Kasparov

Článek

Soutěže se zúčastní výběry Ruska, USA, Evropy, Číny, Indie a tým zbytku světa. V každém družstvu musí být minimálně jedna žena. První část Poháru národů se odehraje 5.-9. května, kdy se týmy utkají dvakrát každý s každým v rapid šachu. Nejlepší dva týmy se pak 10. května střetnou v boji o vítězství. Hráči budou během partií pod dohledem, aby nemohli podvádět.

"Důvody, proč se takovýto turnaj musí hrát online, jsou velmi nešťastné ale jsme rádi, že šachy poskytují útěchu milionům lidí v domácí izolaci," uvedl předseda FIDE Arkadij Dvorkovič.

Sedmapadesátiletý Kasparov ukončil kariéru před 15 lety. V roce 1985 se stal ve 22 letech nejmladším mistrem světa v historii a titul FIDE držel do roku 1993. Po rozkolu byl do roku 2000 ještě šampionem konkurenční organizace, kterou založil.

Pandemie koronaviru přerušila koncem března Turnaj kandidátů v Jekatěrinburgu a další významná akce šachová olympiáda byla přeložena na příští rok.

Online turnaj se v době nucené pauzy rozhodl uspořádat i úřadující světový šampiont Nor Magnus Carlsen. Od 18. dubna do 3. května se utká se sedmi soupeři v soutěži dotované částkou 250 000 dolarů (6,4 milionu korun).

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.