Hlavní obsah

Šéfové velkých sportovních organizací doufají ve větší vliv nového předsedy NSA

3. 11. 2022 15:50

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta a šéf Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl doufají, že nový předseda Národní sportovní agentury (NSA) bude silnější při vyjednávání s vládou. Odcházející Filip Neusser, který funkci opustí na konci listopadu, měl podle nich pozici ztíženou i tím, že ho loni do funkce nominovalo nyní opoziční hnutí ANO.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta.

Článek

"Nový předseda NSA to bude mít velice složité, protože situace ve sportu je katastrofální. Tím, že pravděpodobně bude reprezentantem vládní strany, tak očekávám, že se mu lépe podaří vysvětlit vládě přínosy sportu a pohybových aktivit pro celou společnost," uvedl Jansta.

Ertl od nového vedení očekává koncepci, jak vyřešit krizi ve sportu poznamenaném koronavirem a současnou energetickou krizí. "Jako spolky musíme cítit z NSA, že víme, jak z krize ven. A hlavně musíme vnímat, že je předseda NSA v první bojové linii při vyjednávání lepších podmínek pro sport," uvedl ve vyjádření pro ČTK.

Chystanou změnu vedení přijal pozitivně Český olympijský výbor (ČOV), jehož předseda Jiří Kejval se dostal do konfliktu se svým někdejším protikandidátem Neusserem také při událostech kolem leteckého speciálu na loňské OH do Tokia, v němž se několik českých olympioniků nakazilo covidem. "Vítáme, že dochází ke změně. Nejdůležitější nyní je, aby agentura fungovala, měla v čele schopného manažera a udržela v této těžké době dostupnost sportu zejména pro děti. Důležité také je, aby sportovci měli alespoň základní podmínky na přípravu a mohli důstojně reprezentovat naši zemi," uvedl ČOV pro ČTK.

ČUS i Sdružení sportovních svazů uznávají, že Neusser řídil NSA v nejhorším období pro český sport. "Určitě ho vedla upřímná snaha pomoci českému sportu a odvedl také hodně užitečné práce. Za to mu patří poděkování. Bohužel se však ukázalo, že Národní sportovní agentura není zatím tak silná, aby sportovním klubům s dětmi dokázala zcela pomoci," uvedl Jansta.

Agentuře podle vrcholných představitelů českého sportu scházejí peníze i kvalifikovaní úředníci, aby kluby a další sportovní organizace dostávaly státní podporu včas. "Za třicet let stát nevychoval erudované úředníky pro sport a teď chceme po NSA, aby ihned pracovala na maximální rychlostní a zkušené obrátky," řekl předseda ČUS.

Upozornil, že ani za Neussera nefungoval dialog mezi NSA a sportovními funkcionáři. "Vyústil by v kvalitněji a efektivněji navržené dotační programy. I přes nespornou snahu v nich stále spatřujeme chyby nebo nelogičnosti," poznamenal. Neusser měl podle něj také více zabojovat při návrhu rozpočtu na příští rok. "Ten aktuální považuji za velmi problematický, protože se tam počítá s nulou pro program na provoz a údržbu, což je naprosto nepochopitelné. Stejně jako nižší částka oproti letošku v neinvestičních dotacích na chod klubů, svazů a činnost dětí," uvedl.

Odcházející šéf agentury i premiér Fiala na dnešní tiskové konferenci řekli, že by se část prostředků plánovaných na investice mohla přesunout právě do programu na provoz, z něhož sportovní organizace hradí například energie.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.