Hlavní obsah

STUDIO MS FOTBAL: Černý kůň turnaje totálně vyhořel

Aktualizováno

Papírově měli skupinou H snadno proklouznout, vždyť kromě favorizovaného Španělska čelili „jen“ borcům z Kapverd a Saúdské Arábie. Fotbalisté Uruguaye ale na mistrovství světa vybouchli a pakují se už po skupině. Na jejich pohnuté vztahy s trenérem Marcelem Bielsou, koncert favorizované Francie či vyjádření šéfů českého fotbalu si ve STUDIU MS FOTBAL posvítili bývalí ligisté Jan Štohanzl s Jakubem Divišem. A není to pěkné vysvědčení. Pro Uruguayce ani Čechy.

Studio MS fotbal 27.6.2026Video: Sport.cz

Článek

Témata dnešního dílu:

O kompletní rotaci kádru Norska před zápasem s Francií (4:16)

Překvapivé vyřazení Uruguaye z MS, zázračný postup Kapverd (8:03)

O Česku, slovech Pavla Nedvěda s Davidem Trundou i výchově mládeže (14:10)

O další vysoké výhře Francie a hattricku Ousmaneho Dembélého

Diviš: „Ukázal to spíš minulý zápas Francie, že umí hrát týmově. Včerejší zápas taky, ale bylo to hodně dané hrou Norů, kteří dávali strašně moc prostoru rozdílovým hráčům, a ti toho dokážou využít. Proto Dembélé mohl vstřelit hattrick.“

Štohanzl: „Výkon Francie se mi líbil hlavně v první půli, ve druhém poločase už to bylo volnější. Týmový výkon potvrzený individualitami. Otázkou spíš je, jak góly padaly. Norové nedohrávali situace, několikrát měli špatné postavení obrany.“

Dá se pochopit deset změn v sestavě Norska?

Diviš: „Je to kalkul. My jsme na mistrovství Evropy v roce 2004 udělali to samé, ale tehdy jsme Němce porazili. Je to legitimní kalkul kvůli tomu, jakého soupeře si přejí víc. Kdyby nastoupil Haaland, určitě by to bylo vyrovnanější, ale měli postup jistý, tak pošetřili své největší hvězdy. Nemám s tím v zásadě problém.“

Štohanzl: „Mohly proti sobě stát plné sestavy, ale furt je to základní skupina, ve které už měli Norové jistý postup. Ukáže se, jestli udělali správně. Za mě to ale udělali dobře. Zapojení více hráčů je vždy lepší, rozloží se síly.“

O uruguyaském gólmanovi Fernandu Muslerovi, který si řekl o střídání po třech minelách v řadě

Diviš: „Nikdy jsem ve třech zápasech v řadě neudělal chybu. Neumím se vžít do jeho role. Gólman je založený na sebevědomí a měl by dávat týmu klid. Tenhle šampionát se mu hrubě nepovedl a sám si řekl o střídání. Asi je to dobrá sebereflexe.“

Štohanzl: „Je to takový nešťastník. Cítil, že chce jít dolů. Když nepodržel tým, tak na tom nevidím nic špatného, že si řekl o střídání.“

O náladě v týmu Uruguaye a Federiku Valverdem, který si neplácl s trenérem po střídání

Štohanzl: „Zřejmě je to dlouhotrvající frustrace. Nedělá to dobrý obrázek na veřejnost, že střídající kapitán si neplácne s trenérem. Značí to, že pohoda, týmovost a soudržnost s trenérem tam nebyly.“

Diviš: „Prosáklo to, že Marcelo Bielsa je hodně náročný a problémy tam byly. Je to vyvrcholení toho, že nepostoupili. Remizovali s Arábií a Kapverdami a pak jdeš o postup hrát se Španělskem. Mají tam skvělé hráče, Valverdeho či Bentacura. Před zápasem jdou hráči za trenérem, on je odpálkoval. Valverde si s ním neplácl třeba i kvůli tomu, že na ně trenér nedal.“

O zázraku Kapverd a jejich postupu ze skupiny

Štohanzl: „Obří překvapení. Před turnajem bych viděl jasné postupující v podobě Španělska s Uruguayí. Skóre 2:2, gólů moc nedali. Ale budeme jim fandit.“

Diviš: „Přál bych si, aby ve vyřazovací fázi nebyl zápas s Argentinou jednoznačný. Právě Argentina je ale favoritem, nechci však jednoznačný průběh. Doufám, že Kapverďané to hodně ztíží. Už totiž samotný postup na MS pro ně byl výhrou, vyřazovací fáze je už takovým bonbonkem.“

Probudila se Belgie před vyřazovací fází MS?

Štohanzl: „Už delší dobu se říká, že je to odrostlá generace. Zaslouženě ale vyhráli, padaly hezké góly a rozjeli se. Belgie furt za mě patří mezi top týmy.“

Diviš: „Jsem rád, že se probral Trossard, který odehrál zápas skvěle. Nemyslím si, že Belgičané řekli poslední slovo. Budou hodně nebezpeční.“

O českém nároďáku a slovech Pavla Nedvěda s Davidem Trundou

Štohanzl: „Měl jsem už připomínky k nominaci či k tomu, jak se někteří hráči chovali ve svých klubech. Mohlo se to omladit, dát šanci perspektivním hráčům, což se nestalo. Komentovat, že by hráči neměli formu… Ani trenér neměl formu. Pan Koubek mě dva roky trénoval v Mladé Boleslavi a rezignoval po prohře, takže není pravda, že se nevzdává. Atmosféra nebyla dobrá. A on s psychologií nemá dobré zkušenosti.“

Diviš: „Souhlasím, že postup na MS byl velký zázrak. Byli jsme tam tak trochu omylem. Když už jsme na šampionátu a máme takovou skupinu, jakou máme, bylo to hratelné. Zajímají mě věci, proč všechny týmy tam vypadají dynamičtější, sehranější a taktičtější. Ve všech aspektech prohráváme. I ty zápasy nebyly špatně rozehrané, ale čekal jsem odpovědi od Pavla Nedvěda. To jsme přijeli jen na výlet? To jsme tam mohli dát mladé kluky. Je to zrcadlo pro český fotbal a musíme to využít, abychom byli konstruktivní.“

Ujel Česku vlak?

Štohanzl: „Jsem deset let u mládeže, prošel jsem několik klubů. Je mi do pláče. Momentálně nemáme tendenci, aby se všechno zvedalo. Nejdůležitější rozvoj hráče je do 13 let a tam bychom měli cílit na dovednosti a pohyb. Můžete se podívat, jací trenéři tam jsou. Jak je to zaplacené. Furt jsem poslouchal slovo koncepce. Za ty tréninky jsou ale zodpovědní trenéři a bohužel to tak není. Tlačí se na výsledky už od starších přípravek, což je špatně. Důležité je, jak se kluci rozhodují, chovají a co umí. Nejsem v tomhle bohužel pozitivní, vadí mi, jak je to nastavené.“

Diviš: „Vnímám to stejně. Jezdím na zápasy svým klukům, kteří hrají v mladší přípravce a mladších žácích. Je vidět, které týmy chtějí rozvíjet hráče pro fotbal a které jdou za výsledkem v turnaji. Koncepce je krásná věc, ale papír snese všechno a dokážu ji na papíře udělat i já. Na tréninku to nenatrénuješ a musíš dělat věci i mimo hřiště. Naše generace byla furt venku, furt jsme se hýbali a vidíme to i jako rodiče. Mezi prsty nám utíkají potenciálně kvalitní hráči.“

MS ve fotbale 2026

Třiadvacáté mistrovství světa ve fotbale se koná od 11. června do 19. července 2026. Poprvé v historii ho hostí tři země - USA, Kanada a Mexiko. Titul světových šampionů obhajuje Argentina, po 20 letech se turnaje účastnilo také Česko, vypadlo ale už v základní skupině.