Hlavní obsah

O ostudě, kterou nelze ospravedlnit, Muellerově nenahraditelnosti i o důvodech krachu Sparty

Čtvrtfinálové série hokejové extraligy přinesly jediné překvapení. Ambiciózní Sparta ztroskotala na Třinci, který na rozdíl od Pražanů uměl přepnout do play off módu. Hradec přešel přes Liberec a Vítkovice díky Peteru Muellerovi zdolaly Brno. Všem sériím se v podcastu Za mantinelem věnují redaktoři Sport.cz Martin Kézr a Matěj Vybíral. Podle nich měly po šestém zápase ledě Komety hokejovou veřejností rezonovat rasistické nadávky na vítkovického útočníka romského původu Dominika Lakatoše. Jenže se tak nestalo, brněnský klub i celá soutěž nepochopitelně mlčí.

Upoutávka na podcast Za mantinelem

 
Článek

O postupu Vítkovic rozhodl třemi vítěznými góly americký útočník Peter Mueller, který minulé čtyři sezony oblékal právě dres Komety. „Že se na něj v Brně pískalo, tomu rozumím a ještě se to dá pochopit. Ale rasistické urážky Dominika Lakatoše nelze ospravedlnit ničím. Ani tím, že je celkem provokativní hráč," míní Kézr.

„Ačkoliv Dominik Lakatoš v sérii nebodoval, pořád je nepříjemným soupeřem a znechutil se fanouškům Brna. Ale tohle je naprosto za hranou, na stadiony to nepatří a mělo by se proti tomu něco dělat," podotýká redaktor Vybíral.

Jenže k incidentu se vyjádřil pouze vítkovický trenér Miloš Holaň. „Rasistické urážky mě mrzí. To bylo přes čáru a mělo by to být na našich stadionech trestáno," říkal kouč. Kometa i Asociace profesionálních klubů, která řídí nejvyšší soutěž, mlčí. „Očekával bych aspoň omluvnou reakci Brna, a hlavně zásah vedení extraligy. Jestli tohle budeme přecházet, zaděláváme si na daleko větší problém," poznamenává šéfredaktor Sport.cz. V průběhu středy se záležitostí nakonec začala zabývat disciplinární komise.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Autor vítězného gólu Peter Mueller z Vítkovic slaví postup do semifinále.

V podcastu dochází i na další čtvrtfinálové série. „Hradec byl ve všech duelech proti Liberci aktivnější, hokejovější. Zvládne přehrávat všechny soupeře v extralize a je to jenom o tom, jestli dokáže dát góly," tvrdí Vybíral. „Na Liberci bylo patrné, že má za sebou pět zápasů předkola," doplňuje ho Kézr. Dál tak po výsledku série 4:1 jde Hradec, který narazí právě na Vítkovice.

Druhou sérii tvoří Pardubice, které přešly přes Olomouc ve čtyřech utkáních, a Třinec. Obhájci titulu si překvapivě poradili se Spartou poměrem 4:2 na zápasy. „Rozdíl byl v urputnosti a v bojovnosti, kterou předváděl Třinec v celé sérii. Demonstruje to i vytvořený rekord 34 zblokovaných střel z pátého utkání," vypichuje Vybíral.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Brankář Ondřej Kacetl z Třince se raduje z vítězství.

„Sparta potřebuje z 35 střel na branku dát víc než jeden gól. A ona v posledních třech duelech série, kdy se to lámalo, dala jen dva góly. Kam zmizela sparťanská produktivita?" ptá se Kézr. Pražanům podle Vybírala odešly přesilovky a nedařilo se ani kanonýrům. Například kapitán Michal Řepík skončil play off bez jediné trefy, a tak do semifinále jde po zásluze Třinec.

Oba redaktoři však věří, že finále nabídne východočeské derby. „To by se mi hrozně líbilo kvůli atmosféře, rivalitě. I když podobně hezké by bylo i Třinec-Vítkovice. Ale umím si představit, že titul může získat úplně kdokoliv," míní Kézr. „Už tam není žádný slabý tým," dodává Vybíral.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.